avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate RaalManitiu

Activitate RaalManitiu

Multumesc frumos. Dar daca vorbim doar de training...nu de munca...am in continuare statutul due angajat LA firma din Romania. Mai trebuie as amount?
Buna ziua,

va rog respectuos sa ma ajutati cu urmatoarea speta.
urmeaza ca la 1 sept sa plec din tara pentru un training de 3 luni. Sunt divortata cu 2 copii ce sunt sub custodia mea.
avand in vedere cele de mai sus:
Trebuie sa anunt aceasta plecare la Autoritatea Tutelara?
Sunt obligata sa instiintez si pe tatal copiilor?
Mentionez ca pe parcursul acest 3 luni, copii (9 ani si 5 ani) vor ramane la domiciliul meu impreuna cu mama mea.

va multumesc anticipat si va doresc o seara linistita
Buna Ziua,
Ma puteti ajuta si pe mine si sa imi spuneti cum pot face sa aflu gradul de rudenie dintre 2 persoane.
Mentionez ca am CNP-ul lor.

Multumesc
Buna Ziua,

Va rog respectuos sa ma sfatuiti cu pasii pe care trebuie sa ii fac in vederea executrarii silite a fostului sot.

Pe scurt mentionez:

L-am dat in juduecata pentru cresterea PA, process castigat de mine in 2012.
Cand a aflat acest lucru si-a dat demisia de la serviciu, a instrainat bunurile care erau pe numele lui (chiar daca tot el beneficiaza de ele).
In toata aceasta perioda nu a platit PA la cuntumul stabilit de judecator sau nu a platit deloc.
Am facut si plangere penala prealabila, insa agentul de politie mi-a spus nonsalant ca pe noul CPP nu are ce sa ii faca si va primi NUP. Sfatula acestuia a fost sa il execut silit.
Suma totala restatanta este de app 9.000 RON

Intrebarea nr 1 este: Daca nu exista bunuri care pot fi executate – are rost sa fac acest demers?
Mentionez ca tocmai am aflat ca este salarit ( la firma cumnatei lui :))) cu un salariu minim pe economie - bineinteles, dar nu stiu cum isi primeste salariu ( caserie sau banca)
Intrebarea nr 2: care sunt pasii pe care trebuie sa ii fac in vederea executarii silite? Trebuie sa imi iau un alt avocat? Va avea loc un nou process? Dureaza mult?
Intrebarea nr 3: ce costuri presupune o executare silita ( cu aproximatie) si daca acestea pot fi recuperate de la fostul sot?

Multumesc frumos
Buna Ziua,

Va solicit sprijinul sau sfatul cu urmatoarea problema:

De curand am introdus la parchetul de pe langa Jud Sect 1 plangere prealabila impotriva fostului sot pt neplata pensiei alimentare.
Una din probleme (intrebare) este ca plangerea a fost depusa dupa neplata timp de MAI MULT DE 2 LUNI. Intarziere s-a datorat in principal datorita faptului ca in perioada Decembrie 2012– August 2013 am avut cu sotul 2 procese – unul de majorare pensie alimentara (PA)– solutionat in favoarea copiilor in luna Ianuarie 2013 iar al 2 proces ( de diminuare PA introdus de sot imediat dupa terminarea primului process, solutionat tot in favoarea minorilor si finalizat in aprilie2013 cu comunicare in luna august). Dupa primirea comunicarii am trimis o notificare fostului sot pentru plata PA inclusiv pt perioada retroactiva. In urma acestei notificari am primit in per august – prezent doar jumatate din suma lunara iar din perioda retroactiva nimic.
Intrebarea mea este – conteaza ca nu am introdus plangerea imediat dupa ce am luat la cunostinta de neplata PA?

O alta intrebare este legata de termenul de solutioanare a acestei plangeri – de cateva zile tot citesc pe forumuri si realizez ca termenele sunt foarte lungi – de cativa ani de zile.
De ce dureza asa mult mai ales ca vorbim de drepturile unor copii?!

Mai mult, din cât am citit, marea majoritatea a proceselor sunt finalizate in favoarea pâratilor :(
Este cazul meu un caz de REA CREDINTA ? sau datorita faptului ca PA se plateste partial nu este REA CREDINTA.
Mentionez ca nu pot executa silit fostul sot intrucat imediat ce a aflat de majorarea PA acesta s-a dat demisia, si-a instrainat bunurile si declara ca are datorii la banci ( este chiar executat silit de banci).
Practic nu are loc de munca ( carte de munca) dar am gasit ca este incepand cu luna Decembrie 2012 administrator la firma mamei lui, firma deschisa tot in luna decembrie cu sediul la domiciliul lui, insa sunt foarte sigura ca este platit cu salariu minim pe economie :justcuz:
Poate acest lucru influenta solutionarea favorabila a plangerii introdusa de mine?

In afara de RABDARE si CREDINTA ce imi recomandati?

Va multumesc din suflet
Cu stima,
Buna Ziua,
revin la mesajele anterioare cu un scurt rezumat si, din nou cu rugamintea unui sfat.
Cererea de diminuare a pensiei alimentare a fost respinsa de instanta. Decizia a ramas irevocabila iar termenul de recurs a expirat.
Acum fostul sot (care intre timp nu a mai platit pensia alimentara copiilor, ajungand la o restanta de app. 9.500RON) m-a sunat sa imi propuna semnarea unui act la notar (ACT 1) prin care se oblige sa imi plateasa 600RON (pt ambii copii) / luna in loc de 1.200 RON, argumentand ca nu mai are bani, nici servici (desi este administrator la firma deschisa de mama lui la putin timp dupa intentrea procesului de majorare PA).
Mentionez din nou ca nu am ce sa execut silit intrucat nu are nici un bun pe numele lui.
I-am spus ca nu este nevoie sa facem act scris in acest moment, si sa imi demostreze cateva luni ca se poate tine de cuvant, insa nu vrea sa ne dea nici o PA pana nu semnez acest act.

L-am mai intrebat daca este de accord sa semenze si el un act la notar/mediator (ACT 2) prin care sa renunte la custodia copiilor in cazul in care eu mor  in favorea mamei mele – si a fost de accord –daca si eu sunt de accord sa semenz actul prin care el imi plateste 600 / luna.
A mai adaugat ca daca v-a exista o singura luna in care el nu o sa plateasca cei 600 ron, atunci actul …devine nul.

Intrebarile mele, la care va rog sa ma ajutati cu un sfat/raspuns, sunt:
- Daca facem acest act 1, influenteaza intr-un fel hotararea déjà stabilita de judecator?
- Daca fac act 2, are cum sa il conteste in fata unui judecator?

Nu stiu ce sa fac, din cate am citit pe internet, un process de abandon familial dureaza foarte mult timp si de cele mai multe ori nu are success ( un fel de frectie la picior de lemn pentru el)
Executarea silita nu am la ce bunuri sa fac!

Va multumesc foarte mult

Cu stima,
Multumesc frumos!

Este motiv temeinic - dorinta tatalui de a renunta la drepturile parintesti sau refuzul acestuia de a platii pensia alimentara?

Declaratie pentru desemnarea tutorelui se face la notar? trebuie sa fie prezent si tatal sau bunicii?

Multumesc inca odata.
Buna Ziua,

Solicit sfatul Dumeavoastra in urmatoare problema.
Sunt mama divortata a 2-a minore. Dupa divort copiii mi-au fost incredintati iar tatal are drept de vizite.
Intrabarea mea este: in cazul in care eu decedez cum se poate incredinta custodia copiilor - parintilor mei - Adica buniciilor din partea mamei sa el fie incredintati copiii.
Mentionez:
1. tatal nu se intereseza de copii - ceva de genul "din an in paste".
2. copiii au fost crescuti de mine impreuna cu bunicii ( mamaie si tataie) cu sprijinul financiar al acestora si al sororii mele.

Daca tatal (care nu vrea sa plateasca pensia alimentara) accepta sa fie decazut din drepturi sau ceva de genul acesta .. atunci, dupa decesul meu poate fi repus in drepturi?
Buna Ziua,
Daca in data de 10 Aprile ac, s-a pronuntat instanta, aveti idee cand se poate transmite decizia acasa? Din cate am vazut exista un termen de 30 zile, dar nu am primit nimic, m-am dus si la Judecatori dar mi s-a spus ca nu s-a redactat si ca nu exista termen de redactare oficial. Pot sa astepti ani de zile.
Exista o cerere de urgentare a redactarii deciziei - credeti ca imi va fi de folos ?
Sotul spune ca va face recurs dupa primirea deciziei.
Timpul trece si nu am vazut nici o pensie alimentara in tot acest timp.

Multumesc frumos si
O zi frumoasa!
Buna Ziua,
Am promis feedback si azi il primiti:
Cererea sotului a fost respinsa de judecator, ca fiind neintemeiata.

Exista dreptate in justitie!

Va multumesc frumos pentru sustinere.