Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia incredintata bunicilor dupa decesul mamei ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia incredintata bunicilor dupa decesul mamei divortate

Buna Ziua,

Solicit sfatul Dumeavoastra in urmatoare problema.
Sunt mama divortata a 2-a minore. Dupa divort copiii mi-au fost incredintati iar tatal are drept de vizite.
Intrabarea mea este: in cazul in care eu decedez cum se poate incredinta custodia copiilor - parintilor mei - Adica buniciilor din partea mamei sa el fie incredintati copiii.
Mentionez:
1. tatal nu se intereseza de copii - ceva de genul "din an in paste".
2. copiii au fost crescuti de mine impreuna cu bunicii ( mamaie si tataie) cu sprijinul financiar al acestora si al sororii mele.

Daca tatal (care nu vrea sa plateasca pensia alimentara) accepta sa fie decazut din drepturi sau ceva de genul acesta .. atunci, dupa decesul meu poate fi repus in drepturi?
Decaderea din drepturile parintesti se face numai pe motive foarte temeinice. Motivul pe care dvs il invocati nu este temeinic. Dvs puteti face o declaratie pentru desemnarea tutorelui pt copii in caz de deces sau incapacitate a dvs insa aceasta nu va opera de drept ci numai cu incuviintarea instantei de tutela.
Multumesc frumos!

Este motiv temeinic - dorinta tatalui de a renunta la drepturile parintesti sau refuzul acestuia de a platii pensia alimentara?

Declaratie pentru desemnarea tutorelui se face la notar? trebuie sa fie prezent si tatal sau bunicii?

Multumesc inca odata.
Numai dvs va prezentati la notar .
Ce varsta au acum copiii?
Chiar daca tatal ar fi decazut din drepturi, e o chestiune provizorie, poate fi repus in drepturi. Nu poate renunta la drepturile parintesti iar daca ar fi decazut di drepturi, pensie tot ar datora.
Pt neplata pensiei ii puteti face plangere pt abandon de familie la politie sau il veti executa silit.
Nu va faceti griji, in cazul decesului dvs nu pare tata ca ar fi dornic sa ia copiii , apoi e posibil ca minorii de azi sa aiba copii la randul lor la data decesului dvs