avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 165 soluții astăzi
Forum Activitate FloLes

Activitate FloLes

Locuiesc într-un bloc de 4 etaje cu 100 de garsoniere (există asociaţie de proprietari). Coloana de scurgere la bucătărie deserveşte10 garsoniere. Mereu sunt probleme (se înfundă) şi toată apa uzată menajeră refulează prin ghiuvetă producându-mi pagupe mie şi vecinilor de sub mine. Am încercat să desfundăm coloana (din garsoniera mea) însă fără succes. Vă rog frumos să mă ajutaţi cu privire la:

1. Ce pot să fac în condiţiile în care vecinii deserviţi de coloană nu fac nimic pentru a remedia problema, nu permit întrarea instalatorului în garsonieră şi refuză să contribuie la plata remedierii problemei? Eu nu sunt dispus să suport cheltuielile cu remedierea problemei...

2. Ce poate face preşedintele asociaţiei de proprietari în acest sens?

3. Unii vecini nu permit accesul în locuinţă, ce măsură poate lua preşedintele as. de propr. în acest sens?

4. Nu există fond de reparaţii (locatarii abia plătesc curentul etc.), ce se poate face?

5. Dacă plătesc eu, cum îmi recuperez banii? Ce acte trebuie să fac pentru a-i recupera?

6. Pentru schimbarea coloanei care sunt paşii legali? Dacă refuză proprietarii schimbarea coloanei ce poate face preş. asoc de propr./administratorul/comitetul executiv?

7. Dat fiind faptul că apa s-a infiltrat prin perete şi i-a distrus plafonul vecinului de sub mine, se poate îndrepta împotriva mea în condiţiile în care cunoaşte problema cu coloana de scurgere?

Vă rog să mă ajutaţi fiindcă sunt disperat!