avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 287 soluții astăzi
Forum Activitate getuta2

Activitate getuta2

Răspuns la discuția Cu cine ma judec?
Cum rezolv problema cu data la care s-a facut documentatia-2004, in vederea retrocedarii terenului pentru construirea unei autostrazi, dar eu abia in acest an am descoperit greseala, cand am constatat ca terenul imi e sub autostrada, dar din cauza coordonatelor gresite, nu pot dovedi ca sunt, cu terenul, unde sunt?
Răspuns la discuția Cu cine ma judec?
Va multumesc! Asa voi proceda.
In legatura cu documentatia cadastrala gresit intocmita, prin care parcela mea se suprapune in coordonate peste cea a vecinului, pe cine sa dau in judecata?
Pe cel care a intocmit documentatia sau pe OCPI care a avizat o lucrare gresita?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Dementa vasculara
Multumesc foarte mult!
Răspuns la discuția Dementa vasculara
Multumesc pentru raspuns. Imi puteti detalia raspunsul. Unde se face expertiza?
Răspuns la discuția suprapunere de parcele in teren
Multumesc pentru precizari. De 2 luni umblu de la un birou la altul.

In sfarsit, ocpi a recunoscut ca se poate face modificarea, dar persoana identificata, care a facut documentatia cadastrala ma amana de pe o zi pe alta. Nu spune ca nu va face modificarea, dar cand? La calendele grecesti, probabil...
Dupa doi ani de tratament pentru dementa Alzheimer, si un an de dosar la Comisia de handicap, grad 3, cana am mers la comisie, pentru evaluarea periodica, mi s-a spus ca persoana in cauza, sufera de dementa vasculara. Afirmatia, facuta pe baza unei precizari a medicului radiolog, aflata la dosar, in care se aprecia ca ar fi suferit un atac cerebral tranzitoriu, candva.
Cum pot dovedi ca e vorba de Alzheimer si nu de dementa vasculara?
Răspuns la discuția suprapunere de parcele in teren
De la OCPI mi s-a raspuns ca acum e situatia corecta si eu trebuie sa-mi duc un autorizat ocpi care sa-mi bata tarusii pe terenul vecinului, iar el, dupa coordonate, este suprapus pe drumul de acces si asta e, trebuie sa accepte situatia, iar vecina lui, pe alte trei tarlale.
Mentionez ca si pe alt punct cardinal, toate clele 4 tarlale sunt suprapuse pe tarlalele invecinate.
Ce pot face? S-a mai intalnit asa ceva?
Cum pot vinde un teren cu astfel de "probleme"?
Am cerut sa se refaca documentatia si sa fim toti cei patru reintrodusi, teoretic, in tarlaua noastra. Mi s-a spus ca nu se poate, desi pe acest site am citit ca e posibil.
Va multumesc anticipat tuturor celor care-mi puteti da o informatie pertinenta.
Răspuns la discuția Boala degenerativa
ondino a scris:

getuta2 a scris:

Am in familie o persoana suferinda de Boala Alzheimer
,... pot cere Comisiei de handicap sa i se acorde insotitor?




Persoana cu handicap grav are dreptul, în baza evaluării sociopsihomedicale, la un
asistent personal.Deci,persoana respectiva trebuie sa fie mai intai evaluata si incadrata in grad de handicap grav de catre Comisia de evaluare a persoanei adulte cu handicap pt. a putea beneficia si de asistent eventual..Tot comisia va hotari ulterior incadrarii in handicap grav daca se acorda si asistent.

In functie de ce se stabileste gravitatea bolii?
Am in familie o persoana suferinda de Boala Alzheimer
Fiind o boala neurologica degenerativa, pot cere Comisiei de handicap sa i se acorde insotitor?
Cognitiv, in urma testarii cu "mini mental", e bine, dar comportamental sunt probleme.