avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate reaper93

Activitate reaper93

Buna seara, tatal meu a avut un accident de munca, a cazut de la 14 metri, dar Slava Domnului a scapat doar cu soldul rupt.
Stiu ca in legislatie scrie, ca daca depasesti 55 de ani, nu mai ai voie sa lucrezi la inaltime, si accidentul s-a intamplat inainte cu o zi sa implineasca 56 de ani.
S-ar putea face ceva in legatura cu asta, adica sa dau patronu in judecata, sau ceva de genu?

Răspuns la discuția Amenda in Austria
si eu am avut ieri o problema, dar un pic mai complexa... precizez ca sunt in Italia

in fine, si la urma urmei am luat 2 amenzi, de cate 40 de euro fiecare, si politistul, mi-a spus, ca una dintre amenzi trebuie sa o platesc in maxim 3 zile, altfel, am de platit 390 de euro nu 40.
Deci in oricum, amenzile in strainatate nu cred ca raman in "sertar"

Răspuns la discuția Masina lovita in Italia
am scapat usor, am luat amenda minima,dar alea 2 puncte ma freaca
Buna ziua


Am carnet de o luna si cv, acum sunt in Italia, si ieri am avut o intamplare nefericita, am lovit intr-o parcare din neatentie o masina, si cealalta s-a proiectat in alta..

Pagube, la masina ce am lovit-o bara din spate praf, portbagaju indoit..si la cealalta masina portiera din dreapta indoita un pic.

A venit politia, o facut proces verbal si am primit doua amenzi, pentru ca am incalcat articolul 154 si articolul 180 din codul rutier

Ma intreb,pe teritoriul altei tari, au voie sa-mi iau puncte din carnet?

Precizez ca mi-au luat 2 puncte

Multumesc.