avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate irinamariamanoliu

Activitate irinamariamanoliu

Va multumesc pentru informatii
Sunt doar traducator autorizat de Ministerul Justitiei si am facut toate :" dus actele eliberate de MInisterul Justitiei(de traducator autorizat) direct la ANAF". inclusiv inregistrare tribunal etc si toate platile la zi.
Este adevarat ca in cazul inchiderii activitatii , se verifica toate actele si registrele de cei de la ANAF? pentru restante, neplati sau doar un control de rutina...?

va multumesc frumos pentru raspuns
Buna ziua,

Sunt traducator autorizat de Ministerul Justitiei,am si cod CIF de la ANAF de mai multi ani; am avut activitate cam doi ani , timp in care am eliberat si facturi dar acum as dori sa lichidez activitatea de traducator autorizat si nu cunosc pasii. Am citit pe internet mai multe variante si toate incep cu depunerea unei cereri la Registrul Comertului. Mentionez ca eu, cand am inceput activitatea nu m-am inregistrat la Registrul Comertului, ( deoarece nu am stiut ca trebuia si am aflat de abia acum) dar am depus toate declaratiile si am achitat toate contributiile la zi. Mentionez ca sunt si angajata la o companie privata.
Intrebarea mea este: trebuie sa ma inregistrez la RC sau cum trebuie procedat pentru a lichida activitatea? ( am intrebat si la ANAF sau Primarie , dar nimeni nu cunoaste aceste informatii).

In asteptarea unui raspuns, va multumesc.