avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate cornel2003

Activitate cornel2003

Răspuns la discuția contestatie rovinieta
eu vreau sa contest faptul ca procesul verbal nu mi-a fost afisat ci bagat in posta cu toate ca in ziua in care este scrisa pe instintare eram acasa ,eu vreau sa platesc jumatate din amenda ,acel martor care este trecut pe proces nu este un om din cartier strada fiind una foarte retrasa
am reusit sa imi recuperez bani pe piese plus cheltuielile de curierat va multumesc pentru sfaturi
buna ziua ,am circulat cu masina in data de 23.11.2012 fara rovinieta aceasta fiind expirata in data de 22,11.2012 ,am primit acasa procesul verbal care a fost introdus in posta pe motiv ca nu am fost acasa atasand de plicul cu procesul verbal o instiintare cu un martor ca nu am fost acasa ceea ce nu este adevarat,eu am gasit plicul dupa 3 zile.Intrebarea este pot sa fac contestatie sa platesc jumatate din amenda pentru ca nu am semnat pentru primire,intre timp eu am cumparat o rovinieta de 7 zile in perioada craciunului si o alta rovinieta pe un an in data de 16 02 2013 iar procesul verbal l-am primit in 18 02 2013 si am inteles ca daca platesti amenda se considera ca si cum ai avea o rovinieta valabila un an.intrebarea este cat trebuie sa platesc?
am facut sesizare la opc si acestia au luat legatura cu vanzatorul acesta sa angajat sa imi restituie bani dar amana acest lucru ei nu pot sa il sanctioneze pentru ca firma de pe site nu exista si ca urmare au spus ca daca nu restituie bani pana luni ei trimit cazul la politie.Intrebarea mea este ca daca tatal vanzatorului lucreaza la politie ce sanse am sa imi recuperez bani?
La protectia consumatorului pot sa fac reclamatie daca am primit produsele de la firma ,eu am comandat de pe net unde avea afisat si numele firmei iar cand mi-a trimis coletul l-a pus pe numele de persoana fizica care este persoana de contact a firmei,am incercat si la politie si au spus sa fac o reclamatie.Va intreb daca pot sa fac sesizare si la politie pe persoan fizica si la protectia consumatorilor pe firma?
am sunat la politie si mi sa spus sa merg la protectia consumatorului
buna ziua am comandat niste piese auto second-hand de la o firma de dezmembrari,iar cand am primit coletul am constatat ca doua din piese erau defecte am luat legatura cu vanzatorul si mi sa spus ca nu le-a trimis defect,i-am explicat ca nu puteau sa fie rupte de firma de curierat, in final a zis sa le trimit si imi returneaza bani,i-am trimis piesele defecte dar el nu ridica coletul de la fima de curierat.Ce pot sa fac in situatia asta?