avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Activitate Butterfly1234

Activitate Butterfly1234

Cand spuneti 6 luni de executare, va referiti la inchisoare?
Din spusele agentilor de politie de aici, noi am inteles ca nu se va ajunge la inchisoare, ci eventual la o amenda / ore comunitare.

Cam cat timp poate trece pana se ia o decizie? S-a mentionat intre o luna si 6 luni sau 1 an, ceea ce este o variatie mare, mai ales in contextul in care este de dorit o solutionare rapida a problemei.

Exista ceva ce putem face pt a obtine pedeapsa minima?
Si ce putem face intre timp, doar sa asteptam pana este trimisa notificarea acasa?
Daca se poate, va rog sa-mi mai raspundeti la o intrebare, pt clarificare.
Care este pedeapsa minima si care este cea maxima?

Multumesc.
Din cate am inteles, atunci cand a intrebat agentii de politie ce se va intampla, amica mea a primit urmatorul raspuns, de la agenti diferiti: cel mai probabil, va primi o amenda prin posta pe care va trebui s-o plateasca [in afara amenzii de platit la magazinul respectiv]. Aceasta datorita faptului ca este prima abatere, ca a recunoscut fapta si ca regreta fapta respectiva.

Daca primeste numai o amenda, si in acest caz i se va face cazier penal? Aceasta fapta va ramane inscrisa in cazierul sau penal pe o perioda limitata sau permanent?

De asemenea, pentru reinnoirea permisului de rezidenta este necesar un cazier penal sau nu?

Alt raspuns a fost executarea unor ore de munca comunitara. In fiecare din cele doua ipostaze, i s-a precizat ca cel mai probabil statutul ei nu va fi afectat [la modul ca nu se va trimite nici o instiintare la locul de munca sau altundeva].
In acest caz, se va intocmi si cazier penal?

Intrebarea ar fi, altfel formulata, care sunt consecintele pentru amica mea nu numai pe termen scurt, dar si dupa terminarea celor 2 ani de contract - eventual pentru obtinerea unei alte slujbe aici?

In orice caz, acestea de mai sus sunt numai supozitii. De aceea, am dori sa alfam care este cea mai nefavorabila desfasurare a evenimentelor.
De asemenea, am aflat ca exista si posibilitatea de a lua contact cu un avocat din oficiu. Ne recomadati acest lucru?

Multumesc frumos pentru raspuns.
Multumesc frumos pentru raspuns.
Din cate inteleg, cea mai indezirabila optiune este cea conform careia prietena mea poate primi fie o amenda ce tb platita, fie executarea unor ore de munca neplatita pt comunitate.
Intrebarea ei este daca i se va lua permisul de rezidenta [am precizat in mesajul anterior ca mai are doi ani de lucru aici cu contractul ei], daca se vor trimite instiintari la locul ei de munca sau daca va trebui sa execute vreo pedeapsa in puscarie.

Ce presupune mai exact perioada de probatiune de max 2 ani din punctul de vedere al responsabilitatilor revenite prietenei mele? Mentionez ca deja a fost pusa sa plateasca o amenda magazinului si i s-a interzis intrarea in acel magazin pe o perioada de un an.

De asemenea, ce presupune a fi declarata indezirabila pt Olanda? Prietena mea se teme sa nu-si piarda locul de munca aici.

I se va intocmi cumva cazier penal pe baza acestei intamplari? Si, daca da, aceasta fapta va ramane inscrisa acolo sau se poate sterge dupa o anumita perioada de timp?

O ultima intrebare: aceasta intamplare are vreo urmare in ceea ce priveste posibilitatea si libertatea prietenei mele de a calatori?

Pun toate aceste intrebari pentru ca am dori sa stim mai exact spectrul consecintelor. Prietena mea este foarte speriata si as dori sa o linistesc putin. Va multumesc pt ajutor.
Am si eu o mica problema. O prietena a mea, romanca si ea, tocmai a fost prinsa furand un plover dintr-un magazin de haine. Prietena mea locuieste ca si mine in Olanda, este studenta la doctorat si mai are aproximativ doi ani pana termina programul. Este la prima abatere si a restituit ploverul. A mers la sectia de politie locala si acolo a renuntat la dreptul de a avea un avocat si a semnat o declaratie conform careia a recunoscut fapta. De la politie i s-a spus ca fiind la prima abatere cel mai rau lucru care se poate intampla este sa trebuiasca sa plateasca o amenda sau sa presteze 8-16 ore de lucru comunitare. Dar ca judecatorul este cel care va decide asta, iar acest proces poate dura de la o luna pana la un an.

Va rog sa ne ajutati cu un sfat: stiti cumva care sunt consecintele? Ce se poate intampla in cel mai rau caz? Va mai putea calatori intre timp sau ulterior? etc