avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Activitate cetina

Activitate cetina

Buna ziua,

Am urmatoarele intrebari:
1. TVA-ul platit in vama pt. un import de marfa din Ucraina, unde anume se evidentiaza in D300? Acest TVA trebuie sa apara in jurnalul de cumparari?
2. Avem o factura de vanzare cu taxare inversa (cherestea): este corect daca in D300 punem aceasta factura la randul13? Dar in D394 se pune la sectiunea(V), si baza si TVA-ul aferent acesteia.
Multumesc,
Da, la aceste inreg contabile m-am gandit si eu, doar ca pe factura am urmatoarea situatie: - diesel - 3000L, si a doua pozitie este taxa transport. Combustibilul cand se aduce se masoara, pot fi diferente in plus sau in minus, aceasta diferenta nu stiu pe ce cont sa o pun? si cea de-a doua intrebare este: daca taxa de tranport se include sau nu in pretul de achizitie al combustibilului.
Multumesc,
Buna ziua,
Am urmatoarea intrebare: societatea are obiect principal de activitate - transport. Detinem un rezervor pt combustibil (5000L), rog sa ma ajutati cu o monografie contabila achizitionare combustibil in cantitate mare pt consum propriu.

Multumesc,
Buna ziua,

Pe ce cod de mijloc fix, as putea incadra un rezervor pentru pastrare combustibil. Valoarea de achizitie este de 10951.50 lei.
Multumesc,
Buna ziua,

Suntem firma cu obiect principal de activitate-transport, intrebarea este: pt achizitionarea unui rezervor stocare combustibil sunt necesare ceva autorizatii?
Voi inregistra acest rezervor ca si mijloc fix, puteti sa ma ajutati cu un cod.

Multumesc.
Buna ziua,

Vanzarea de cherestea in Romania catre o persoana juridica este cu taxare inversa sau nu? Mentionez ca eu am cheresteaua din import.
As dori si o monografie contabila in acest sens.
Multumesc,
Care este procedura pe care trebuie sa o parcurga angajatorul la revenirea unui angajat din CIC? Contractul de munca este suspendat in perioada de 31.10.2010 - 18.09.2012. Mentionez ca salariata vrea sa intre in somaj.
Multumesc,