avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate marius_o2ooo

Activitate marius_o2ooo

Multumesc pentru raspuns.E destul de complicat in cazul asta sa mai reusesti sa ajungi la suma de care ai nevoie sa-ti iei macar aceiasi masina.Nu stiu daca poti cere daune morale in aceasta situatie(chiar daca nu a fost nevoie de ingrijiri medicale s-a deschis un dosar penal pentru ca am fst la urgenta cu salvarea-din fericire,numai contuzii).Cele 60 de zile nu au trecut si nu stiu daca mai merita in situatia asta sa-ti ceri dreptatea in instanta.Te lovesti si in cazul daunelor morale tot de aceasta clauza(ca "daca vei primii banii de la asigurator nu vei mai avea pretentii nici de la asigurat")?mama ei de clauza.

Oare cine-ti repara stresul,drumurile fara masina,ca pentru o perioada destul de mare trebuie sa faci flicflacuri sa ajungi cu copiii in timp la scoala,gradinitza...si altele...ca m-am saturat.
Da,se pare ca asa se protejeaza acum asiguratorii.In cazul de fatza persoana care conducea masina nu are RCA-ul pe numele ei(masina este a unei firme care se regaseste de fapt pe acest RCA.)In situatia data cea vinovata de accident mai este protejata de acea clauza?mai are ea calitatea de "asigurat"?
Valoarea ei reala este cu cc 1500 mai mult decat imi ofera ei+cat as lua pe epava(din pacate nu prea mult...m-am consultat cu ceva exerti in domeniul dezmembrarilor).Aceasta diferenta cine mi-o plateste?Eu raman cu masina la mine cel putin inca un an daca i-as da in judecata(costuri suplimentare de garaj si altele)Deci ca o vand acum sau mai tarziu cam tot aia e pentru mine.In schimb ei se prevaleaza de o lege care din pacate pentru noi pagubitii le protejeaza tot lor buzunarele.Si acum revin la acea clauza din acea cerere de despagubire.Eu nu mai am voie sa recuperez banii in instanta pana la valoarea reala de la cel care m-a lovit doar ca era asigurat si ei au stipulat acea clauza sau nu inteleg eu bine sensul clauzei(am expus-o in primul mesaj).
Da,este dauna totala.Modul lor de calcul mi l-au trimis intr-un tarziu(se incadreaza in lege-mi-au oferit o suma + epava)).Pentru epava mi-am gasit un cumparator care imi efera maxim cat pot cere pe ea(o suma mai mica decat ma asteptam oricum).Daca o vand inainte sa inaintez cererea de despagubire e ok?
Buna prieteni.Am ajuns in situatia formularii cererii de despagubire catre societatea de asigurari.Exista o clauza pentru care va cer sfatul "Totodată declar că prin primirea despăgubirii de mai-sus sunt integral despăgubit de către Societatea X pentru dauna menţionată anterior şi nu voi mai avea nici o pretenţie de la asigurător sau asigurat".Ideea este ca este o despagubire de tip RCA in care epava a ramas la mine si evident nu acopera valoare reala a autoturismului.Sunt in situatia in care sunt nevoit sa dau in judecata persoana care m-a lovit si firma care detinea masina condusa de acea persoana.In aceasta situatie cand as completa aceasta cerere de despagubire nu mai am dreptul sa pretind nimic de la acea persoana sau de la acea firma?sau cum se procedeaza?De undeva trebuie sa-mi scot acea diferenta care ramane nu?
Dragi prieteni,mi s-a intamplat si mie din fericire sa scap teafar impreuna cu sotia dintr-un accident in care o fatuca a intrat in mine de pe o stradutza neimportanta cu peste 70 km/h.Masina este dauna totala.O skoda octavia 2 TDI,1,9 din septembrie 2007 cu 75000 km si de 5 ani vechime la doua zile dupa accient.Intru repede in subiect...mi s-au oferit de catre asiguratorul vinovatului 5900 euro si epava,de parca pe epava scrie 25% procent sigur castigator.Voi ce ma sfatuiti,cum si in ce conditii as putea creste pretentile catre asigurator?Ce am facut imediat a fost sa le cer in scris modalitatea de evaluare.Mai trebuie sa le aduc documente justificative cu privire la pretul de noua a masinii....nu mi le-au cerut.Va rog,un sfat!!!