avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate radu_nistor

Activitate radu_nistor

Buna ziua,

Deoarece autoritatile noastre nu au reusit sa dea niste raspunsuri concrete si totusi ne-au asigurat ca torul este conform legislatiei in vigoare, solicitam ajutorul dumneavoastra pentru clarificarea problemei.
De catve luni, in apropierea satului nostru se construieste o ingrasatorie de porci formata din 2 hale, cu finantare UE. Mentionez ca distanta fata de ultimile case este de 300 si 250 m (terenul pe care este construita ferma este oblic fata de sat). Lucrarile sunt destul de avansate, iar in aceasta saptamana s-au executat racordurile la reteaua de energie electrica.
Asa cum am mentionat la inceput am mers la primar si viceprimar (din cate se aude- unul dintre actionarii firmei, el fiind fostul proprietar al terenului iar proprietarul fermei este ruda cu acesta) si am discutat temererile noastre referitoare la problemele ce vor aparea in timp. Aici ma refer in primul rand la miros, insecte, microbi.... Desi am primit asigurari ca ferma e la standarde UE si nu vor fi astfel de probleme, am avut ocazia sa trec pe langa ferme de porci si pot sa spun cu certitudine ca lucrurile nu stau chiar asa....
Urmare celor relatate, va rog sa ne informati care ar fi pasii de urmat, institutiile care ar trebui sesizare, demersurile ce ar trebui facute.

Cu stima,
Radu