avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Activitate gabriel8807

Activitate gabriel8807

Răspuns la discuția Demisia fara preaviz
Am semnat astazi si am inmanat demisia cu acordul partilor in care am precizat ca nu doresc efectuarea preavizului. Angajatorul a fost de acord, semnandu-mi demisia. Am primit de asemenea o copie dupa aceasta, semnata de catre angajator.
In conditiile de fata, sunt ok dpdv legal? In sensul ca nu exista riscul de a ma trezi cu incheierea contractului disciplinar, respectiv cu litera "i"? Va multumesc!
Răspuns la discuția Demisia fara preaviz
Va multumesc pentru raspunsul prompt. Astazi o sa fac o solicitare a CIM. Daca nu-l voi primi eu ajung la concluzia ca fie inregistrarea la ITM s-a realizat fara semnatura mea, fie nu s-a rrmealizat deloc si ei merg la intimidare. E posibil sa apar in revisal fara sa fiu totusi inscris la ITM?
Buna seara!
Intampin o mare problema cu angajatorul. Acesta sustine ca eu as fi semnat un contract cand mi s-ar fi dat un document pentru eliberarea unui card de salariu. Eu nu imi amintesc de asa ceva. Acesta insista ca m-a inregistrat la itm in conditiile in care eu nu am primit nicio copie dupa acel contract. Va intreb pe dvs , este posibil asa ceva? Va mai aduc la cunostinta faptul ca atunci cand l-am rugat sa-mi arate contractul mi s-a spus ca nu-l gaseste, iar atunci cand am intrebat de exemplarul meu de contract am primit un raspuns de genul " poate s-a ratacit pe undeva".
Precizez ca vreau sa plec, insa nu stiu cum sa procedez. In conditiile de fata, as fi obligat sa respect zilele de preaviz, dat fiind faptul ca angajatorul s-a comportat astfel? De asemenea, primeam 4 zile libere pe luna, fara ca weekendurile sa fie platite dublu.
Va multumesc!
Sper sa primesc un raspuns cat mai curand