avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 836 soluții astăzi
Forum Activitate mikaela22

Activitate mikaela22

@andreeas1 =D>
Acum ar fi trebuit sa termin si eu tot penalul dar au intervenit alte lucruri si am ramas in urma.Nu pot sa fac grile acum pt ca sigur le gresesc si ma apuca disperarea.Nu citesc pt prima data materia dar tot imi e teama sa nu o dau in bara.Invat din carte,cod simplu si un cod care are si jurisprudenta.Nu mai scriu nimic pt ca am transcris de 2 ori cartile si am pierdut f mult timp.Fara rationamente si legaturi intre ele nu facem nimic.Cel putin...la mine nu merge cu tocitul.A doua proba e destul de grea dar nu imposibila.Nu mai e examenul ca in alti ani cand se dadea numai teorie si nu trebuia sa stii care e diferenta intre invinuit si inculpat.Nu vreau sa atac pe nimeni dar cunosc niste cazuri.Spor la treaba si o zi buna tuturor.
Buna ziua.Ce faceti?Cum merge invatatul?Eu sunt la procedura penala,mai am putin.Urmeaza penalul si OEPA X-(
Mai e cineva care o sa termine tot penalul la sfarsitul lunii februarie?Intreb pt ca as vrea sa facem niste grile/spete la sfarsit.Va multumesc,spor la invatat.
Răspuns la discuția admitere barou 2013
Eu cred ca aici este cel mai potrivit loc unde sa dezbatem spete.Nu inteleg de ce ar fi mai bine in cealalta parte.Aici nu putem sa discutam?E ceva ce imi scapa sau e cineva care vrea sa mai faca si un ban pe acel site?Umila mea parere.
Alte carti de procedura penala.
[ link extern ]
[ link extern ]
Eu le am dar nu le-am citit inca.Poate cei care le au ne pot spune o parere.Multumesc anticipat.
Eu invat in ordinea din carte intotdeauna cu codul alaturi.Nu am avut probleme cu penalul si nici cu procedura penala si invat tot din Udroiu.La procedura penala am si un cod comentat.La probe ce ati invatat?Eu am invatat tot pt ca asa am inteles din tematica.Nu stiu daca e asa sau nu dar nu imi permit sa mai sar peste nimic si sa interpretez tematica asa cum imi convine;)
O zi buna tuturor si mult spor la invatat.
Va multumesc si eu.
Va pot impartasi cate ceva din experienta mea.Cand am luat decizia sa dau examenul acesta am inceput sa invat contractele.Greseala f mare pt ca nu aveam notiunile de baza din civilul general.Am vazut ca nu merge treaba si am luat-o de la zero cu civilul general.Avand baza e mult mai usor sa imbraci cu restul.Intotdeauna codul langa pt ca grilele sunt facute in mare parte pe cod.Nu m-am limitat la tematica pt ca nu pot sa tocesc si trebuia sa inteleg.Am citit si jurisprudenta si am coduri adnotate si comentate la ambele proceduri.Cum am impartit eu materia...m-am incadrat in program dar problema a fost la sfarsit cand am ajuns la recapitulare pt ca am terminat cu penalul in august si nu mai stiam nimic din civilul pe care il facusem in ianuarie.Am dat prima data si am picat cu rezultat peste 60.Grilele nu au fost grele.Am gresit unde era mai simplu.Nu as fi facut mai mult de 80 pentru ca le-am facut si acasa dar 70 cu mai multa atente se faceau lejer.Am inceput sa invat din nou in alt fel.Pentru ca nu pot sa invat in paralel 2 materii si pt ca e mult timp pana la recapitulare,am ales alta varianta:la fiecare notiune in parte imi pun intrebari singura din urma.Un exemplu care imi vine acum in minte:asistenta juridica.De fiecare data cand intalneam notiunea ma si intrebam:ce este?cand este obligatorie?etc...un fel de 2 in 1.invat+recapitulare.La mine e singura metoda care functioneaza.Nu am inventat eu apa calda si nu vreau sa deranjez/plictisesc pe nimeni cu povestea asta dar am raspuns unui mesaj postat mai sus.De ce nu am luat nici anul asta?Pentru ca nu am luat in serios proba grila si m-am axat mai mult pe a doua proba si pentru ca am sarit peste notiunile care mi s-au parut neimportante.Nu trebuie sa sarim peste nimic si rezultatul va fi altul.mi-ar placea sa citesc si alte pareri,sfaturi in legatura cu examenul acesta.Va multumesc anticipat si mult spor la invatat.
Scuze pt emoticon puse aiurea dar nu prea ma descurc cu postarile.Multumesc
Nu avem extradarea.Eu mi-am modificat programul si l-am impartit asa:noiembrie+decembrie+ianuarie pentru tot penalul,februarie pentru oepa,martie:civil general,aprilie:contracte +succesiuni,mai:obligatii+reale,iunie:procedura civila,iulie+august+septembrie recapitulare,grile,spete.Experienta din anul acesta m-a facut sa imi dau seama ca am lungit-o f mult cu materia si nu am mai avut timp de grile,spete,nimic altceva.Trebuie sa trecem prin materie de minim 2 ori pt ca e foarte mult si uitam.Planul meu e cam ambitios dar am cunostintele de baza si de aceea incerc sa trec de cat mai multe ori prin materie.Va doresc sa aveti mult spor in continuare si o zi buna.
Ce faceti?Ati inceput sa invatati?Eu am luat de la zero procedura penala si sper sa fiu gata cu tot penalul pana in februarie/martie.Poate pana atunci vor anunta tematica si data examenului de primire pt 2013.Invat dupa M.Udroiu si mi se pare f bun.Noutati?Incepem cu ceva grile la procedura penala?Sper sa ne mobilizam si sa discutam chestii legate de materie si nu iar rugaminti cu:sinteze,materiale..etc.