avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Activitate laviniagheorghe

Activitate laviniagheorghe

Răspuns la discuția Poprire cont
ok si care sunt cauzele de intrerupere si ce inseamna prescripta extinctiva? (nu sunt in domeniu, deci nu sunt familiarizata cu acesti termeni)
Răspuns la discuția Poprire cont
Multumesc pentru raspunsuri. Care ar putea fi aceste cauze de suspendare?
Discuție Poprire cont
Buna ziua, in vremea studentiei (2005) am avut un imprumut de 2000 de lei de la un IFN. Am achitat ratele pana la un moment dat, apoi nu am mai putut sa le platesc. Intre timp am tot primit somatii de plata (scrisori pt care nu am semnat!), iar acum, m-am trezit cu poprire pe cont. Intrebarea mea este: Datoria mea nu s-a prescris????
Multumesc!
Răspuns la discuția Spectacol, conditii pregatire
Nu-mi poate raspunde nimeni? Legislatia in vigoare ce spune vizavi de organizarea spectacolelor? Multumesc!
Buna ziua, Am o Intreprindere Individuala cu activitatea "Activitati recreative si distractive pentru copii". As dori sa pregatesc un spectacol de teatru pentru copii. Exista legislatie speciala pentru acest gen de spectacol? Am inteles ca trebuie sa ma inscriu in Registrul institutiilor de spectacole. Cum trebuie sa procedez? Multumesc!
Buna ziua,
In luna sepembrie mi se incheie concediul de cresterea copilului (2 ani). Ma intereseaza daca pentru anul 2014 voi putea beneficia si de concediu de odihna. Multumesc!
Va rog, lamuriti-ma intr-o problema. Eu sunt in acest moment in concediu de cresterea copilului. Am o restanta la plata impozitului pe masina, iar sotul meu care are o intreprindere individuala, mai are de platit ceva la impozitul pe profit. Mi-a venit o somatie ca, in cazul in care nu achit totul pana la 1 aprilie, mi se va intrerupe plata indemnizatiei. Asta inseamna ca, in cazul in care nu achit, trebuie sa ma intorc la serviciu?
Multumesc!
Buna seara,
Am nascut in 12 octombrie 2012. Eu am o intrepridere individuala cu care realizez venituri si ne/am hotarat ca sotul meu sa intre in concediu de crestere a copilului. Mentionez ca eu nu am contract de munca, platesc CAS, dar nu am dorit concediu pre si post natal (nu am cerut medicului de familie) Pentru ca sotul sa beneficieze de CCC,, sunt obligata sa prezint aceste concedii, intrucat i-au fost solicitate, desi eu nu sunt salariata? De cand ar putea sotul meu sa intre in CCC?
Va multumesc!!
Sunt insarcinata in 8 luni, realizez venituri dintr-o intreprindere individuala, dar nu am un contract cu Casa Nationala de Asigurari de Sanatate. As vrea sa inchei un contract. Unde si cui sa ma adresez si cam cat dureaza?
Va multumesc!