avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 338 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna dupa CCC?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna dupa CCC?

Buna ziua,
In luna sepembrie mi se incheie concediul de cresterea copilului (2 ani). Ma intereseaza daca pentru anul 2014 voi putea beneficia si de concediu de odihna. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:46, 20 Iunie 2014
Pentru anul 2014 veti putea beneficia de concediu de odihna numai :
- daca in 2013 nu vi l-ati efectuat integral
art.146 (3) C.mun. - Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.

- pentru perioada septembrie -decembrie 2014.
Art.145 (2) C.mun. - Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legislatia muncii ada123456 ada123456 Buna seara , daca pentru o perioada de 17 luni am avut cim suspendat( 2013-2014 ) si incepand cu 15 septembrie am revenit la serv , pe acelasi loc de munca , ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna neefectuat alexlipo88 alexlipo88 Stiti daca, concediul de odihna pe anul in curs care nu s-a dat de catre angajator mai poate fi luat anul viitor sau trebuie luat anul asta? Din 22 de zile ... (vezi toată discuția)
Acordare co 2013 NFelicia NFelicia Buna ziua, M-am angajat pe 24 septembrie 2013. Doresc sa stiu daca beneficiez de co pe anul 2013. In CIM am trecut 20 de zile lucratoare de concediu pentru ... (vezi toată discuția)