Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna dupa CCC?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna dupa CCC?

Buna ziua,
In luna sepembrie mi se incheie concediul de cresterea copilului (2 ani). Ma intereseaza daca pentru anul 2014 voi putea beneficia si de concediu de odihna. Multumesc!
Pentru anul 2014 veti putea beneficia de concediu de odihna numai :
- daca in 2013 nu vi l-ati efectuat integral
art.146 (3) C.mun. - Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.

- pentru perioada septembrie -decembrie 2014.
Art.145 (2) C.mun. - Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.