avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Activitate Karinacj

Activitate Karinacj

Trebuie sa inchei un contract de prestari servicii prin care ma oblig sa primesc corespondenta (adresa de corespondenta fiind locuinta mea ) unei pers juridice ,apoi ma oblig sa i-o transmit.Ce obligatii si drepturi ar trebui inserate intr-un astfel de contract si care e temeiul legal pt incheierea unui astfel de contract?
E posibila constituirea unei ipoteci asupra unui teren concesionat .Daca da .in ce conditii?
Care este temeiul legal prin care se poate respinge eliberarea unei adeverinte de la primarie ,pe motiv ca fiul meu are o amenda contraventionala.Din cate stiu amenziile sunt personale si nu se pot imputa in sarcina oricarui alt membru al familiei.
O institutie publica ,in speta o primarie care introduce in instanta ,din oficiu,o actiune in anulare a unui act de nastere-act de stare civila- sau a unei mentiuni de pe marginea unui act de nastere e obligata sa plateasca vreo taxa de timbru sau taxa de timbru judiciar?Si daca da.........care ar fi valoarea lor?
Răspuns la discuția antecontract de vanzare cumparare
Daca in antecontract nu a fost stipulata scadenta/data pana la care este obligat sa plateasca si ultima rata ,nu am cum sa -l notific,fie chiar si prin executor judecatoresc ,sa se prezinte la notar pt autentificarea actului,avand in vedere ca nu am stipulat nicio alta data,din pacate?Singura solutie ar fi sa il dau in judecata si instanta sa dea o hot care sa tina loc de act autentic,nu?
Sau ce alte variante am pt a=l obliga sa imi achite restul de bani,sau sa imi pot prelua posesia terenului?
Răspuns la discuția antecontract de vanzare cumparare
Daca nu a fost inserata in antecontract clauza de arvuna,cum ca promitentul cumparator pierde aruna/avansul si bunul se intoarce la mine ,o pot invoca?clauza trebuia stipulata in mod expres pt a putea fii invocata?sau se poate prezuma?
Am incheiat un antecontract de vanzare cumparare cu privire la teren ,prin care am primit un avans ,urmand ca restul sumei sa fie achitat la data incheierii contractului in forma autentica,la notar,moment care inca nu s-a materializat pt ca promitentul-cumparator refuza sa se prezinte la notar.Mentionez ca el s-a "bucurat " de teren in timp ce eu platesc in continuare si impozitul pe terenul respectiv.Ce masuri pot lua impotriva lui?Fie sa fie obligat sa imi plateasca restul sumei si sa autentificam contractul,fie sa se desfinteze contractul ,el sa piarda avansul,pt ca a fost de rea credinata si sa imi reiau posesia pamantului.Multumesc