avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate majevcanin

Activitate majevcanin

buna ziua

timp de 6ani toate au fost ok la inceput de an scolar faceam teste la medicina muncii cerute de angajator dar din cauza ca de la montare si pana azi timp de 12 ani cazanul nu are autorizatie am hotarat sa nu mai semnez la medicina muncii cand am fost domnul a ramas mirat intrebarea pusa de el a fost una corecta domnul inspector cand a dat pentru permis a facut oare doua teste de zi si de noapte ziua sant o persoana noaptea alta el sustine ca exista doar unsingur test si mai e ceva nu am fost de acord cu salarul care este minim net pe economie cu sporul de vechime de 25 la suta inclus in minim net dupa 35 de ani de munca la fel cu restul colegilor si colegelor ingrijitoare femei de servici bucatareasa indiferent de functie si vechime avem acelasi salar


va multumesc toate cele bune
Este de la ITM dar lcra la ordin politic banuiesc din moment ce nu a fost interesat de neregulile care le-am enumerat nu a fost interesat nici de faptul ca pana in 2011 am fost pe fluturas de salar fochist si aveam sporul de vechime separat iar din 20012 pana acum fara nici un act aditional semnat de mine sau colegi santem muncitori 4g cu sporul inclus in minim brut pe economie care daca se scade ramanem sib minimul brut nu a fost nici macar interesat ca centrala nu are autorizatie de functionare si nici stingatoare un lucru grav ca era in compania unei doamne de la ISU ambii erau interesati ca nu am nici eu nici cei trei colegi ai mei test psiho pentru scimbul trei numai pentru schimbul unu de parca am fi ziua normali iar noaptea nebuni ca alta explicatie a modului sau de gandire nu avem

va multumesc
va multumesc pentru amabilitate deci concret la obtinerea autorizatiei de fochist mi s-a solicitat test psiho cu toate ce trebuie de la medicina mucii unde totul a fost ok la un an dupa absolvirea cursului fisa cu test cu totul ok acum doi ani directoarea gradinitei la care lucrez ne-a obligat sa facem curs de paza medicina munciitotul ok test psiho ok cu verde pentru port arma desi nu am nevoie nici de atestat ca paznic in septembrie 2015 la iceputul scolii medicina muncii cu test psiho totul ok fara restrictii de ce inspectorul de la ITM cere test special pentru scimb de noapte din cate stiu eu asa ceva nu este am permis de conducere de 35 de ani nu mi s-a solicitat si nu se solicita test psiho pentru condus noaptea sau ziua , Sa lucreze inspectorul ITM la comanda conducerii de la care am solicitat incadrarea mea reala de fochist nu de muncitor necalificat cum ne platesc 1050 ron brut cu sporul de vecime inclus dupa 35 de ani de munca ,

va multumesc
buna seara

rog pe cineva sa ma lamureasca in urmatoarea problema

sant fochist cu inca trei colegi la gradinite in septembrie am facut viza medicala si test psiho care l-am luat fara probleme ca sa ne trezim cu un domn inspector de la ITM care a spus ca trebuie sa facem si test pentru a lucra noaptea lucrul cel putin curios mie

mentionez ca domnul inspector a venit in urma refuzului meu de a semna fisa de protectia muncii care de cinci ani nu mi s-a facut lucrul care am spus si inspectorului ITM care nu a fost interesat de neregulile gasite ci de faptul ca nu e cald ,Cand i-am explicat motivul ca nu lucram schimbul trei a spus ca din cauza ca nu avem testul psiho special pentru a lucra noaptea desi mai avem colegi pe la scoli care au inceput sa rada cand le-am spus de testul special care eu personal cred ca a fost scos din maneca pentru ca desi avem autorizatii de fochisti santem platiti cu minim pe economie cu sporu; de vecime de peste 25de ani inclus


prinurmare inca odata rog sa ma lamureasca cineva cum poate fi cerut un test de noapte si unul de zi

va multimesc
Buna ziua

rog pe cineva sa ma lamureasca daca se poate de ce se vorbeste doar de profesori invatatori si educatori ca au avut salarii taiate si trebuiesc restituite iar de personalul nedidactic mai precis despre bucatari fochisti ingrijitoare de copii la gradinite si personal de intretinere adica meseriasi nu se pomeneste nimic atunci cand vine vorba de restituiri si noi am semnat la cererea liderilor sindicali hartii ca si didacticiiei acum primesc restituiri iar noi nu nu7 este un lucru normal ca noi sa fi dost doar pentru a fi mai multe nume pe liste
va multumesc
buna ziua rog pe cineva sa ma lamureasca in urmatoarea problema

in data de 19 m-am trezit cu un SMS din partea COSMOTE prin care am fost somat sa achit suma de 850 ron in caz contrar mi se va suspenda serviciul termen 48 de ore .
avand in vedere magariile care se fac am sunat la nr respectiv o doamna mi-a raspuns platiti iar daca nu va convine dati in judecata
am sunat dupa o ora din nou am discutat cu un baiat operator care incerca sa ma convinga ca muncesc in strainatate si ca este contravaloarea convorbirii mele in tara atunci i-am precizat ca nu am fost nici odata la munca afara traiesc si muncesc in tara
dupa lungi convorbiri si peripetii am primit un extras dupa convorbiri in care surpriza de dimineata pana la ora 18 totul norma la 18 o convorbire cu un numar total necunoscut mie convorbire o ora in roaming 3--4 convorbiri normale alt nr alta ora i roaming
rgamintea mea este daca exista cineva care ma poate lamuri daca asa ceva e posibil telefonul meu este setat pe selectie manuala operator in contractul pe care-l prelungesc anual nu am solicitat serviciul respectiv si nici telefonic nu sant o persoana care sa aiba nevoie de asa ceva telefonul imi este necesar doar pentru convorbiri cu colegii de serviciu si familia
desi este relatarea evenimentelor cam lunga sper sa nu va plictiseasca si sa ma lamuriti ce pot face ca dintr-un salar de 6ooron e problema de achitat mai ales ca nu am putut vorbi ca am fost la volanul unei masini si am si 3 martori
va multumesc
Răspuns la discuția 25% taiat salarii
buna ziua stimata domnisoara sau doamna mediator elena 138 va multumesc de amabilitate iar de mos sa va fac sa radeti si mai mult ITM a venit in urma sesizarii mele si a colegilor referitor la incadrari eu sant fochist autorizat cu curs si diploma si dupa COR ar fi normal sa am cod dar doamna contabila m-a incadrat muncitor IVG eu fiind fochist la o gradinita cu program prelungit colega mea este bucatareasa si este muncitor VG tot la gradinita respectiva eu am 32de ani vechime neintrerupta iar colega 30 avem colege ingrijitoare adica femei de servici cu o vechime intre 5 si 8ani eu am net 650 colega 640 restul colegelor 590 pana in 630 tot net pe fisa nu ne este trecut sporul toti sustin ca este inclus in salar dar atunci unde e diferenta de vechime eu stiam ca inainte de a veni fochist pe cand lucram la firma care a falimentat si unde am facut 27 de ani vechime sporul era 25% doamna sustine ca in invatamant este o suma fixa pe fiecare treapta de 5 ani si sa va mai condimentez mai mult intrebarea drept recompensa pentru indrazneala cu ITM din ianuarie dam examen pentru posturi

sarbatori fericite si multumiri in numele meu si al rebelilor mei pentru bunavointa dea a ne ajuta
buna ziua rog pe cineva documentat daca poate sa-mi spuna cand au fost diminuate salarii in invatamant cu 25% a fost doar pentru cadre didactice sau a fost diminuat si celor nedidactice noi am facut o sesizare la ITM iar contabila sustinea ca noi cei nedidactici adica personal auxiliar nu am intrat in cei 25% adica noua nu ni s-a luat nimic va multumesc
Răspuns la discuția Manevrare neautorizata?
va multumesc pentru raspuns este exact si pe subiect nimeni nu m-a instruit deoarece nu sant abilitati de echipament nici vorba iar cand am refuzat precizand clar ca-mi este frica deoarece nu am lucrat niciodata si cine raspunde de mine in caz de accident am fost dat afara pe motiv de refuz de executarea sarcinilor de servici

neoficial si verbal mi s-a spus crezi ca santem prosti sa-ti dam scris ca sa te accidentezi intentionat sa ne inchizi sau sa te platim pe viata
buna seara rog pe cineva bine documentat sa ma lamureasca daca un fochist autorizat ISCIR si care profeseaza intr-o institutie publica este sau nu obligat sa execute manevra de taiere a lemnelor cu drujba avind in vedere ca drujba in manevrare necorespunzatoare poate provoca un accident de munca ce nu concorda cu autorizare ISCIR de fochist

rog sa excludeti fisa postului in care pot fi puse multe si sa va referiti strict la punctul de vedere legal a securitatii muncii