Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Manevrare neautorizata?
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Manevrare neautorizata?

buna seara rog pe cineva bine documentat sa ma lamureasca daca un fochist autorizat ISCIR si care profeseaza intr-o institutie publica este sau nu obligat sa execute manevra de taiere a lemnelor cu drujba avind in vedere ca drujba in manevrare necorespunzatoare poate provoca un accident de munca ce nu concorda cu autorizare ISCIR de fochist

rog sa excludeti fisa postului in care pot fi puse multe si sa va referiti strict la punctul de vedere legal a securitatii muncii
Daca fochistul este instruit cu privire la modul in care trebuie folosita drujba si este doatt cu echipamentul de protectie corespunzator, atunci poate sa execute aceasta sarcina.
In legea 319/2006, a securitatii si sanatatii in munca se arata:
Art. 22. - Fiecare lucrător trebuie să îşi desfăşoare activitatea, în conformitate cu pregătirea şi instruirea sa, precum şi cu instrucţiunile primite din partea angajatorului, astfel încât să nu expună la pericol de accidentare sau îmbolnăvire profesională atât propria persoană, cât şi alte persoane care pot fi afectate de acţiunile sau omisiunile sale în timpul procesului de muncă.
va multumesc pentru raspuns este exact si pe subiect nimeni nu m-a instruit deoarece nu sant abilitati de echipament nici vorba iar cand am refuzat precizand clar ca-mi este frica deoarece nu am lucrat niciodata si cine raspunde de mine in caz de accident am fost dat afara pe motiv de refuz de executarea sarcinilor de servici

neoficial si verbal mi s-a spus crezi ca santem prosti sa-ti dam scris ca sa te accidentezi intentionat sa ne inchizi sau sa te platim pe viata
Contestati in instanta decizia de desfacere a CIM. Anexati copie dupa fisa de post si sarcinile de serviciu. Motivati in cererea de chemare in judecata a angajatorului, motivul dvs. pentru care nu ati executat respectiva sarcina (lipsa instruirii dvs. cu instructiunii proprii ssm pentru activitatea respectiva, instruirea suplimentara a dvs. cu riscurile profesionale generate de respectiva activitate - instruirea speciala se mentioneaza in fisa individuala ssm, lipsa dotarii dvs. cu echipament individual de protectie adecvat pentru efectuarea activitatii respective - ochelari de protectie, antifoane, bocanci cu bombeu metalic, sort din piele pentru protectie, etc.).
Puteti invoca si lipsa riscurilor profesionale ca fiind identificate de catre angajator, ca mentiune pe fisa dvs. cu care ati fost trimis la medicul de medicina muncii pentru a efectua examenul medical la angajare/ examenul medical periodic, in functie de care medicul specialist de medicina muncii stabileste daca sunteti apt/ inapt/ apt conditionat pentru efectuarea unor activitati (in speta lucrul cu drujba).
Verificati articolul din Codul muncii mentionat in decizie conform caruia vi s-a desfacut CIM.