avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Activitate DumitruAndriana

Activitate DumitruAndriana

Bună ziua.Am cumpărat 10 luni de vechime în muncă ca să pot completa cei 35 de ani de vechime mai puțin armata.Am 62 de ani și am depus dosarul de pensionare parțial anticipată și mi-a fost respins .Este corectă decizia casei de pensii?
Cum pot desface adopția unui adult care nu are antecedente penale dar care nu mai comunică cu familia de peste 4 ani.
Bună ziua.Am lucrat contabil la ILPP Peco si in caretea de muncă specifica că in perioada 10.01.1986-15.02.1991 beneficiez de grupa aIIa de muncă.Casa de Pensii refuza să-mi acorde grupa susținând ca aceasă functie nu beneficiaza de grupă.Este corect?
s-a prezentat la magazinul firmei d-na lichidator s-a prezentat cine este si a inceput inventarierea marfurilor aflate in magazin ea si un martor cu care a venit.Toate marfurile au fost numarate de ea si separat martorul si le trece nu intr-o lista de inventar ci direct pe niste coli albe.Dupa terminarea numararii a scos gestionarul afara fara a intocmi liste de inventar,fara a semna de predarea marfurilor,acesta a intrebat-o de ce nu a intocmit liste de inventar in interiorul magazinului deoarece ea este raspunzatoare de marfa.Aceasta a raspuns ca eu va face listele la sediul ei si apoi sa le semneze gestionarul.este corect?va sti gestionarul daca sunt
corecte listele care vor fi intocmite de ea la sediu???cine este raspunzator de corectitudinea inventarului??asa trebuie sa se procedeze?
societatea urmare unui proces cu proprietarul terenului pe care este construt magazinul a fost obligata la plata
unei taxe de nefolosinta a terenului in suma de 15625 euro.,creditorul a cerut insolventa.Am contestat starea de
insolventa ,dar instanta a dispus intrarea in insolventa.Avocata creditorului a propus ca administrator judiciar pe
cumnata sa,(la data propunerii nu cunosteam gradul de rudenie) judecatorul sindic a aprobat.Dupa felul cum se
comporta administratorul judiciar cu noi ca un adevarat dictator,am facut cercetari si am aflat ca sunt rude iar
avocata creditorului este nepoata acesuia.Am cerut inlocuirea administratorului judiciar ,ca fiind incompatibil ne
respectand art.29 lit.a din OUG 86/2006 art.5 din aceeasi ordonanta.Vrem sa cunoastem parerea dumneavoastra
se afla in stare de incompatibilitate.??Cu stima va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Se poate contesta falimentul?
administratorul judiciar a fost propus de avocata creditorul care a cerut insolventa,avocata creditorului este cumnata cu administratorului judiciat (. si totodata avocata creditorului este nepoata fiului acestuia).Termenele nu au putut fi respectate deoarece insolventa s-a declansat in 06.12.2013 ,decizia am primit-o pe 10.02.2014 deci cu 60 zile intarziere.Cum mai puteam sti care sunt termenii reali ,Da am contestat decizia in apel si totodata am recuzat si administratorul judiciar ,s-a dat termen de judecata 09.04.2014.Pana la termenul de judecata al apelului am achitat intregul debit pe care il datoram creditorului, .Am primit o adresa de la administrator judiciar de predare a actelor societatii in data de 17.03.2014 am fost la sediul aceseea am predat actele originale ale societatii si stampila. si am convenit sa efectuam inventarierea bunurilor ,a marfurilor si mij.fixe ,sa depunem lista creditorilor.Dupa ce am plecat de la administrator am aflat de pe net am intrat la Registrul Comertului si am vazut ca ea depusese tabelul preliminar cu teri zile in urma intalnirii noastre adica pe 14.03.2014 si nu imi spusese nimic cu toate ca avea obligatia,in aceeasi zi de 17.03.2014 cand am predat actele adepus si Raportul cu propunerea de intrare in faliment si deasemeni nu ne-a comunicat nimic.Ce puteam deduce decat ca nu o interesa sa ne contacteze ci sa faca totul pe ascuns ca sa poata falimenta unitatea ,dupa actele pe care le-am depus in instanta bilanturile din ultimii trei ani unitatea are profit,are resurse materiale si imobile de peste 107000 euro, deci unitatea se poate reorganiza dar Raportul nu indica reorganizare ci falimentul.In data de 29.03.2014 se deschide procedura de faliment,deci nu se judecase apelul este posibil? da caci ele se grabesc pentru a falimenta unitatea nu pentru a recupera deditul. impart averea noastra in familie.Este posibil????La judecarea apelului curtea a cerut un termen scurt pe 30.04.2014?Deci ce putem crede???Acum am contestat falimentul ,am recuzat lichidatorul acesta fiind tot administratorul judiciar.Nu stim ce sa mai facem??? cui sa ne adresam.Ce sfaturi ne puteti da?Multumesc.
in decembrie s-a declarat starea de insolventa,am contestat decizia de intrare in insolventa si administratorul judiciar propus de creditor deoarece se afla in incompatibilitate acesta fiind cumnata cu avocata aparatorului,avocata fiind nepoata acestuia ,apelul avand termen 09.04.2014.In data de 17.03.2014 am fost la sediul administratorului judiciar si am predat actele originale ale societatii si am convenit sa realizam inventarierea bunurilor.Am constatat apoi ca administratorul judiciar in data de 14.03.2014 depune tabelul preliminar la tribunal si noua nu ne este adus la cunostiinta,apoi in data de 17.03.2014 deci in aceeasi zi cand am predata actele a depus Raportul de intrare in faliment.Este posibil ?Apelul nu s-a judecat avem termen de judecata 30.04.2014 ii este frica ca va fi recuzata si grabeste falimentul .Este posibil declansarea falimentului ?Astept parerile d-vstra multumescc
am contestat numirea administratorului judiciar care a fost numit de creditor aceasta fiind cumnata avocatei creditorului si avocata fiind nepoata lui,si faptul ca unitatea nu este un debitor de crea credinta noi am efectuat o serie de plati creditorului si pana la deschiderea insolventei si faptul ca pana la solutionarea recursului am achitat 8o% din suma pretinsa si nu mai sunt intrunite conditiile de insolventa.Eu am incredere ca instanta va analiza corect motivele si vom reusi sa evitam insolventa
plata am realizat-o in numele societatii dar banii au proventi din aport adus societatiide mine.
Răspuns la discuția Recuzare administrator judiciar
da sunt reprezentantul debitorului si nu am cum sa nu recuzez administratorul judiciar cand acesta are tot interesul sa inparta societatea cumnatei sale.si in plus raportul formulat de ea a fost facut in ascuns,tabelul provizoriu al creditorilor nu a fost afisat la fisier si nu a fost transmis debitoarei cum prevede legea.Eu nu stiu are sunt creditrii si ce sume au perceput.Totul face pe ascuns si fara nici o colaborare.Se grabeste nu resppecta termenele ce pot face?