Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua.Am cumpărat 10 luni de vechime în muncă ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua.Am cumpărat 10 luni de vechime în muncă ca să ...

Bună ziua.Am cumpărat 10 luni de vechime în muncă ca să pot completa cei 35 de ani de vechime mai puțin armata.Am 62 de ani și am depus dosarul de pensionare parțial anticipată și mi-a fost respins .Este corectă decizia casei de pensii?
DumitruAndriana, utilizator
Bună ziua,

Pensia anticipată se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevăzut de prezenta lege.
La prima vedere, pare îndreptățită respingerea cererii dumneavoastră.

3. Pentru ce tipuri de pensii se va lua în calcul plata retroactivă a contribuției?

Tot OUG 163/2020 ne dă răspunsul și la această întrebare. Mai exact, plățile retroactive ale contribuției la asigurările sociale (CAS) se pot face în vederea obținerii pensiei pentru limită de vârstă.
Sursa:
www.avocatnet.ro/articol_560...