avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate deeapreda

Activitate deeapreda

Buna ziua,

Am urmatoarea problema si am nevoie de sfaturile dvs. In cazul unui proces pentru recuperarea unui debit restant la intretinere, proprietarului apartamentului i s-a comunicat in sentinta civila obligativitatea la plata a debitului in valoare de 2500 lei si plata cheltuielilor de judecata constand in onorariu avocatial in valoare de 1000 lei. Desi paratul a recunoscut debitul inca de la prima infatisare tot i s-au imputat cheltuielile de judecata conform cu art 1522 al1 teza 1 din C. pr. civila. Paratul a luat legatura cu reclamantul inca de la prima notificare de trimitere in instanta si i-a comunicat acestuia ca va plati debitul, ca il recunoaste, dar ca din cauza problemelor financiare pe care le are nu isi va permite plata cheltuieililor de judecata si nu are rostul trimiterea in instanta daca se pot intelege pe cale amiabila. Insa reclamantul a interpretat ca o rea-vointa din partea paratului fara sa dea crezare situatiei acestuia, considerand ca sunt doar minciuni.
Intrebarea este urmatoarea: Ce se poate intampla in cazul in care paratul nu va putea plati acei 1000 lei reprez onorariul av reclamantului si va plati doar debitul de 2500 lei, datoria la intretinere? Cum i se va impune plata acestei sume? Se pot cere ca veniturile salariale ale paratului sa fie poprite pentru acesti bani sau se poate cere chiar ipotecarea apartamentului?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Nu este cazul de invaliditate.Sper ca totusi baiatul accidentat sa tina cont ca am cooperat si am raspuns tuturor cerintelor lui si ca am facut tot ce am putut din punct de vedere material ca sa-l ajut. Multumesc pt raspunsurile dvs.
Multumesc mult pentru raspunsurile dvs.Sa inteleg ca legea zilierilor nu sta in picioare si nu prea am ce face in acest caz,cel putin recuperarea baiatului merge foarte bine si in curand va fi din nou apt de munca.
In primul rand vreau sa fac cateva rectificari,da accidentul a fost anuntat imediat eu ma refeream la acea comunicare in scris la ITM in care se explica mai concret ce s-a intamplat si primesc eu un nr de inregistrare,apoi timp de 10 zile am adunat acte la dosar pt a constitui acel proces verbal si da s-a constituit si o comisie de cercetare a evenimentului.M-am grabit cand am scris mesajul si am scapat din vedere aceasta greseala de exprimare,imi cer scuze.
Iar acum va raspund dvs:
gigipopa@: eu pe langa cheltuielile la spital cu interventitiile facute plus tratamentul si consultatiile facute si la alte clinici private,am avut si cheltuieli de transport pt ca baiatul respectiv nu e din Bucuresti,e din provincie,am avut si cheltuieli cu intretinerea acestuia si a familiei sale in sensul ca i-am cumparat alimente,produse si alte necesitati atat pt el cat si pt familia lui,i-am dat bani sotiei pt diverse probleme ce nu aveau legatura cu accidentul si alte servicii si bani cheltuiti.Eu doresc sa-l ajut in continuare cu problemele medicale dar doar atat.Am inteles sa-l ajut pe el ca avea necesitati,dar nu cred ca acum trebuie sa-i intretin toata familia,pe mama,pe sora,pe fratele,s.a.m.d. As putea avea o rezolvare pentru aceasta problema?
inspectorSSM@: Beneficiarul lucrarii era altul,eu eram prestatorul,iar serviciul prestat de noi era curatenie dupa constructor.Acel jet de apa e un aparat mobil cu apa sub presiune de tip Karcher si nu era al meu,era al beneficiarului.Intre mine si beneficiar s-a incheiat o intelegere contractuala prin care beneficiarul imi dadea mie utilajul pe care trebuia sa-l folosesc iar eu aduceam mana de lucru si echipamentul de protectie.
Baiatul e trecut in registrul pt zilieri si da a semnat in registru pt fiecare zi de munca prestata pt mine, procesul verbal nominal de accordare a echipamentului si fisa colectiva de instructaj.In plus,pe langa instructajul zilnic facut de mine i s-a mai facut un instructaj de catre beneficiar cu privire la instructiunile de folosire ale aparatului respectiv si alte elemente ce tin de instruirea personalului pe santier.
Dupa ce am citit legea 52/2011 am vazut ca potrivit art.4 pct.5 beneficiarul nu are voie sa foloseasca zilieri in beneficiul unui tert si ca amenda pt art 4 ar fi de 10000 si as dori sa stiu daca si eu sunt pasibila de aceasta amenda?
Buna seara,

Am intrat intr-o situatie destul de incurcata,la o lucrare de curatenie dupa constructori pe santier pt decopertarea unui tavan de PFL se folosea un aparat cu apa sub presiune de minim 200 bari,iar in timpul actiunii de spalare unul din angajati a scapat furtunul aparatului din mana aceasta fiind sub presiune care a accidentat pe un altul,taiandu-l pe acesta in zona fetei.
Ambii angajatii erau la noi in firma trecuti ca zilierii conf legii 52/2011 si astfel instructajul pt protectia muncii si utilizarea utilajelor era facut zilnic.
Am raportat incidentul la ITM a doua zi (aveam 24 ore termen pt raportarea evenimentului), iar pe cel accidentat l-am transportat la spital de urgenta cand s-a produs evenimentul doar ca fiind zilier eu nu-i plateam contributii sociale la stat si astfel i-am platit eu toate interventiile medicale,investigatiile si controalele de care a avut nevoie si inclusiv tratamentul necesar.
Fiind pt prima oara cand ma confrunt cu un astfel de caz am angajat pe cineva care m-a ajutat cu dosarul de cercetare ce trebuie depus la ITM in termen de 10 zile.
Iar acum vin si va intreb cam la ce sanctiuni ar trebui sa ma astept eu? Daca eu ca si angajator sunt raspunzator de acest eveniment? Cel care a scapat jetul de apa va fi si el sanctionat? Si daca da, de catre cine? Cel accidentat ma poate actiona in instanta pe mine?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Se poate lua somaj?
Multumesc frumos pt raspuns!
Buna ziua! Mama mea a lucrat 5 ani de zile la o agentie ca femeie de servici la birouri,iar pe 25 octombrie a fost anuntata ca i se va desfinta postul deoarece angajatorul a incheiat un contract cu o firma de curatenie astfel pe 1 noiembrie va inceta contractul de munca cu mama mea.In urma incetarii CIM au spus ca i se vor accorda 5 salarii de baza compensatorii si plata zilelor ramase din CO.
Avand in vedere ca de cand au incetat raporturile de munca si pana in ziua de azi nu si-a putut gasi inca un loc de munca, doreste sa afle daca beneficiaza de somaj?
Angajatorul nu a mentionat acest lucru si nici nu i-a putut oferi mamei mele un alt loc de munca in cadrul companiei.
Va multumesc anticipat!
Multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua! Am si eu o intrebare,am lucrat doi ani la societate comerciala,am ramas insarcinata si acum sunt in CCC si urmeaza ca luna viitoare sa primesc si prima indemnizatie din acest concediu. Am decis de curand impreuna cu sotul meu sa infiintam o societate cu raspundere limitata la care eu sunt si asociat si administrator.Faptul ca am acesta noua calitate si de asociat si de administrator la propria firma va trebui sa pierd indemnizatia pt CCC? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Multumesc!