avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate madoc

Activitate madoc

Multumesc smeagull, multumesc freeelis.
multumesc mult pentru raspunsuri.

Raspunsul referitor la remunerarea concediului de odihna neefectuat mi se pare evaziv. Chiar nu e stipulat in vreo lege sau in codul muncii perioada pentru care se calculeaza acest concediu? Ma gandesc ca daca asa este, atunci absolut toti angajatorii n-ar plati nici macar o zi de concediu neefectuata.
Referitor la actele pe care trebuie sa le primesc. Am primit decizia de incetare si atat. Ce ar mai trebui: adeverinta pt somaj, adeverinta de venituri pe toata perioada lucrata, nota de lichidare? Mai e si altceva? Sa stiu ce sa cer.

multumesc,

Madoc
Buna ziua,

Am si eu cateva nelamuriri in privinta actelor ce trebuie eliberate de angajator, angajatului (eu!):

Am primit preavizul de de concediere si decizia administratorului de incetare a contractului (ambele in momentul intrarii in preaviz).
La terminarea preavizului si implicit, a incetarii efective a CIM (adica in 18 septembrie), trebuia sa mai primesc decizia de incetare a CIM si adeverinta pentru somaj, acte pe care nu le-am primit.
Care este termenul legal de a intra in posesia lor.
Daca nu le-am primit, ce pot sa fac?
Trebuie sa fac o cerere scrisa catre angajator? Cum ar trebui sa arate cererea?
Mi-ar fi de mare ajutor daca mi-ati spune care sunt toate documentele pe care un angajat concediat ar trebui sa le primeasca, pentru ca nu stiu ce sa cer.
O intrebare v-a-v de concediul neefectuat:
Care este perioada pentru care se calculeaza concediul neefectuat (si care trebuie platit la incetarea CIM)? Este vorba doar de ultimul an sau de mai multi ani din urma?

multumesc anticipat pentru raspuns,

Madoc