avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 344 soluții astăzi
Forum Activitate sch1

Activitate sch1

Din pacate ANAF nu a dat informatii suplimentare, ne directioneaza spre Casa de pensii.
Multumesc, d.na administrator. Se pare ca proprietatea tre. sa fie la adresa de domiciliu. Tocmai azi am primit de la Dir. taxe si impozite a Primariei, respingere la solicitarea mea de scutire impozit pe acest motiv (apart. e pe numele sotului, si desi am adeverinta fostului ICRAL de 'coproprietar', am platit ratele impreuna si domiciliem la adresa asta de 44ani, se pare ca nu e suficient).
Pentru siguranta, am sa ma interesez si la ANAF, asa cum m-ati sfatuit, multumesc frumos.
Ma voi adresa si pe forum, macar sa profite toti cei indreptati si care inca cauta raspuns.
Scutire de impozit si taxe auto (OG105/1999 republ.) se aplica si daca folosesc o masina cu contract de comodat in care am stipulat ca ma oblig sa achit impozitele si locul de parcare? Multumesc.
Scutirea de impozit sub efectul legii (OG 105/1999 republ.) in cazul ca am doua proprietati imobiliare este valabila numai pt.locuinta de domiciliu? Multumesc.
Răspuns la discuția contract pe durata determinata
Amintesc ca primul contract a fost de 24 luni.Deci se mai poate unul de 12 si apoi inca unul de 12 luni.
Am inteles bine?
Răspuns la discuția contract pe durata determinata
1.Un pensionar poate fi angajat pe perioada nedeterminata in sectorul bugetar???
2.In cazul meu, in sist. bugetar, dupa iesire la pensie angajatorul meu mi-a facut un nou contract, pentru 2 ani, in continuare, fara intrerupere. La 1 noiembrie imi expira si imi vor face o anexa la acel contract, pentru inca un an,in continuare , zicandu-mi ca nu pot depasi total 36 luni .Vor sa ma pastreze cat de mult , dar se blocheaza de cele 36 luni.."Contractele individuale de munca pe durata determinata incheiate in termen de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata sunt considerate contracte succesive si nu pot avea o durata mai mare de 12 luni fiecare".
Dar daca:
84(1) ''Contractul individual de munca pe durata determinata nu poate fi incheiat pe o perioada mai mare de 36 de luni" , si
82(4)'' Intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata''.....
atunci s-ar putea obtine 3X36 luni?
Cum sa prelungeasca la 1 noiembrie primul contract (pe 2 ani, care expira), pentru o perioada cat mai lunga? Multumesc frumos.
Răspuns la discuția contract pe durata determinata
Concret, pensionarul bugetar, dupa 2 contracte pe termen limitat,unul de 2 ani,urmatorul de 1 an,sub ce forma mai poate fi pastrat in activitate ?
Răspuns la discuția contract pe durata determinata
Va rog,freeelis, ce act normativ pentru un nou CIM determinat, dupa expirarea anterioarelor CIM de 36 luni (in sector bugetar).Multumesc ?