avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 267 soluții astăzi
Forum Activitate greniamerat

Activitate greniamerat

Răspuns la discuția Prima casa - sot rau platnic
Va multumesc frumos pentru raspunsuri. Cred ca, in ciuda perioadei necesare pt publicitate (necunoscuta inca), vom alege varianta separatiei de bunuri.
Sper sa nu existe nicio regula speciala impotriva acestei conventii pt programul Prima casa.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Mai ramane sa ma interesez de costuri si perioada necesara incheierii unei astfel de conventii. Sper sa nu existe nicio restrictie speciala in astfel de cazuri pentru Prima casa.
Vreau sa aplic pt un credit prin Prima casa. Veniturile mele proprii mi-ar permite acest lucru, insa am inteles ca s-ar putea sa existe o problema daca sotul este rau platnic/datornic.
In noul cod civil apare "conventia matrimoniala". Pot incheia o astfel de conventie care sa ma ajute la verificarea conditiilor de catre banca si Fond? Avansul ar fi bani proprii, iar ratele lunare ar urma sa fie platite doar cu maxim 1/3 din veniturile mele.
Daca se poate, cat ar dura incheierea unei conventii matrimoniale?
Multumesc anticipat

PS: Am intrebat si la sectiunea "drept civil...", dar fara succes.
Vreau sa aplic pt un credit prin Prima casa. Veniturile mele proprii mi-ar permite acest lucru, insa am inteles ca s-ar putea sa existe o problema daca sotul este rau platnic/datornic.
In noul cod civil apare "conventia matrimoniala". Pot incheia o astfel de conventie care sa ma ajute la verificarea conditiilor de catre banca si Fond? Avansul ar fi bani proprii, iar ratele lunare ar urma sa fie platite doar cu maxim 1/3 din veniturile mele.
Daca se poate, cat ar dura incheierea unei conventii matrimoniale?
Multumesc anticipat