Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prima casa - sot rau platnic
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prima casa - sot rau platnic

Vreau sa aplic pt un credit prin Prima casa. Veniturile mele proprii mi-ar permite acest lucru, insa am inteles ca s-ar putea sa existe o problema daca sotul este rau platnic/datornic.
In noul cod civil apare "conventia matrimoniala". Pot incheia o astfel de conventie care sa ma ajute la verificarea conditiilor de catre banca si Fond? Avansul ar fi bani proprii, iar ratele lunare ar urma sa fie platite doar cu maxim 1/3 din veniturile mele.
Daca se poate, cat ar dura incheierea unei conventii matrimoniale?
Multumesc anticipat

PS: Am intrebat si la sectiunea "drept civil...", dar fara succes.
Vreti sa spuneti ca v-ati permite singura sa contractati acest credit si sa-l platiti? In acest caz , casa va fi bun propriu al dvs.
Sunteti casatorita de ceva vreme sau acum va casatoriti ?
Trebuie intai sa adoptati un alt regim matrimonial , cel al separatiei de bunuri si sa incheiati o conventie . Adoptand acest regim, fiecare sot va fi cu bunurile si datoriile proprii.
Daca sunteti casatoriti de ceva vreme, trebuie sa lichidati actualul patrimoniu tot la notar.
Va dura ceva pt ca se face publicitate pt a fi opozabila tertilor, va verifica si banca

Art. 334. -
(1) Pentru a fi opozabile terților, convențiile matrimoniale se înscriu în Registrul național notarial al regimurilor matrimoniale, organizat potrivit legii
(2) După autentificarea convenției matrimoniale în timpul căsătoriei sau după primirea copiei de pe actul căsătoriei, potrivit art. 291, notarul public expediază, din oficiu, un exemplar al convenției la serviciul de stare civilă unde a avut loc celebrarea căsătoriei, pentru a se face mențiune pe actul de căsătorie, la registrul menționat la alin. (1), precum și la celelalte registre de publicitate, în condițiile alin. (4)
(3) Dispozițiile alin. (2) nu exclud dreptul oricăruia dintre soți de a solicita îndeplinirea formalităților de publicitate
(4) Ținând seama de natura bunurilor, convențiile matrimoniale se vor nota în cartea funciară, se vor înscrie în registrul comerțului, precum și în alte registre de publicitate prevăzute de lege. În toate aceste cazuri, neîndeplinirea formalităților de publicitate speciale nu poate fi acoperită prin înscrierea făcută în registrul menționat la alin. (1)
(5) Orice persoană, fără a fi ținută să justifice vreun interes, poate cerceta registrul menționat la alin. (1) și poate solicita, în condițiile legii, eliberarea de extrase certificate.

Regimul separației de bunuri Regimul bunurilor

Art. 360. -
(1) Fiecare dintre soți este proprietar exclusiv în privința bunurilor dobândite înainte de încheierea căsătoriei, precum și a celor pe care le dobândește în nume propriu după această dată
(2) Prin convenție matrimonială, părțile pot stipula clauze privind lichidarea acestui regim în funcție de masa de bunuri achiziționate de fiecare dintre soți în timpul căsătoriei, în baza căreia se va calcula creanța de participare. Dacă părțile nu au convenit altfel, creanța de participare reprezintă jumătate din diferența valorică dintre cele două mase de achiziții nete și va fi datorată de către soțul a cărui masă de achiziții nete este mai mare, putând fi plătită în bani sau în natură. Inventarul bunurilor mobile

Art. 361. -
(1) La adoptarea acestui regim, notarul public întocmește un inventar al bunurilor mobile proprii, indiferent de modul lor de dobândire
(2) Se poate întocmi un inventar și pentru bunurile mobile dobândite în timpul separației de bunuri
(3) În toate cazurile, pentru opozabilitate față de terți, inventarul se anexează la convenția matrimonială, supunându-se acelorași formalități de publicitate ca și convenția matrimonială
(4) În lipsa inventarului se prezumă, până la proba contrară, că dreptul de proprietate exclusivă aparține soțului posesor
(5) Dacă bunul a fost dobândit printr-un act juridic supus, potrivit legii, unei condiții de formă pentru validitate ori unor cerințe de publicitate, dreptul de proprietate exclusivă nu se poate dovedi decât prin înscrisul care îndeplinește formele cerute de lege. Bunurile proprietate comună pe cote-părți

Sau puteti divorta pana faceti achizitia, si va recasatoriti dupa.
Va multumesc frumos pentru raspunsuri. Cred ca, in ciuda perioadei necesare pt publicitate (necunoscuta inca), vom alege varianta separatiei de bunuri.
Sper sa nu existe nicio regula speciala impotriva acestei conventii pt programul Prima casa.