avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Activitate pmeli

Activitate pmeli

Discuție aer conditionat
de cand mi-am montat aerul conditionat tot timpul am probleme cu vecinul de deasupra. il deranjeaza zgomotul, cel specific aparatului de aer conditionat. el sustine ca nu ar trebui sa se auda nici un zgomot. poate sa ma reclame undeva, vrea sa ma oblige sa-l dau jos sau sa-l schimb. precizez ca aparatul in exterior este montat pe perete langa geamul nostru
Răspuns la discuția Neplatitor TVA
si deci nu am obligatia inregistrarii in ROi
Discuție Neplatitor TVA
O firma neplatitoare de TVA factureaza servicii legate de bunuri din Romania (supraveghere pe santier).
Serviciile se incadreaza la exceptii art. 133 alin (4) lit. a) din Codul Fiscal.
Locul prestarii este considerat a fi in Romania.
Beneficiarul este o firma din UE platitoare de TVA.
Catre beneficiarii din Romania face factura fara TVA pt aceste servicii.
Cum fac factura catre beneficiarul din UE?
Pot sa fac factura fara TVA, ca si pana acum? Ca si cum as factura catre un beneficiar din Romania?
Pentru aceste servicii pt care locul prestarii este in Romania, firma nu are obligatia inregistrarii cf. art. 153^1 alin. (1) lit. b).

Conform codului fiscal, inteleg ca fiind scutit de TVA cf. art. 152, ar trebui sa faca factura fara TVA, la fel ca facturile emise catre beneficiarii din Romania.
Nu e foarte clar asta in Codul Fiscal si, de aici indoiala daca e corect sa fac factura asa.
o firma platitoare de tva efectueaza lucrari de placare cu piatra a unui drum public. trebuie sa emita factura catre un beneficiar din ue platitor de tva ( contractantul principal) Aceasta prestare de servicii se incadreaza la regula generala ( factura fara tva) sau la exceptii, drumul public fiind sau nu un bun imobil ( factura cu tva)?
o firma din italia castiga o licitatie in romania la un bun imobil din romania. pentru unele lucrari subcontracteaza firme din romania. firma subcontractanta va factura catre firma din italia cu tva, intrucat aplica regula conform careia locul impozitarii este locul unde este situat bunul imobil, chiar daca beneficiarul este firma din italia?
va rog sa ma ajutati care sunt implicatiile fiscale si declaratiile de efectuat daca o firma din romania achizitioneaza o cladire in america?
Răspuns la discuția sume achitate in euro
nu este specificat in ce valuta sa calculez. si eu m-am gandit sa calculez suma totala in euro si sa trec in raportul de expertiza de suma de .... euro la echivalentul in lei de la data de ......( data expertizei). as mai avea o intrebare de ex in anul 2012 s-a achitat o suma in euro, aceasta suma trebuie sa o actualizez cu indicele de inflatie?
la o expertiza trebuie sa calculez suma achitata ca si credit pe ultimii 3 ani. la ce curs voi transforma aceste sume in lei?
Răspuns la discuția Onorariu provizoriu neachitat
in incheierea de sedinta scrie intimata parata CNADR prin reprezentatnt legal parchetul prin procuror si scrie numele. dar nu apar datele de contact al procurorului de aceea nu stiu cui sa-i trimit convocarea CNADR sau procurorului. daca trebuie sa trimit procurorului cum aflu unde sa trimit convocarea?
Răspuns la discuția Onorariu provizoriu neachitat
va multumesc pentru raspuns. pentru mine este mai comod sa le citez la mine la birou, daca la dosar sunt toate actele dar nu eram sigura daca e bine indeplinita astfel procedura.