avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Neplatitor TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Neplatitor TVA

O firma neplatitoare de TVA factureaza servicii legate de bunuri din Romania (supraveghere pe santier).
Serviciile se incadreaza la exceptii art. 133 alin (4) lit. a) din Codul Fiscal.
Locul prestarii este considerat a fi in Romania.
Beneficiarul este o firma din UE platitoare de TVA.
Catre beneficiarii din Romania face factura fara TVA pt aceste servicii.
Cum fac factura catre beneficiarul din UE?
Pot sa fac factura fara TVA, ca si pana acum? Ca si cum as factura catre un beneficiar din Romania?
Pentru aceste servicii pt care locul prestarii este in Romania, firma nu are obligatia inregistrarii cf. art. 153^1 alin. (1) lit. b).

Conform codului fiscal, inteleg ca fiind scutit de TVA cf. art. 152, ar trebui sa faca factura fara TVA, la fel ca facturile emise catre beneficiarii din Romania.
Nu e foarte clar asta in Codul Fiscal si, de aici indoiala daca e corect sa fac factura asa.
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 13:18, 17 Decembrie 2015
Asa cum ati mentionat, in baza art. 133 alin (4) lit. a) , art. 153^1 alin. (1) lit. b) si 152 din Codul Fiscal factura fara TVA.
si deci nu am obligatia inregistrarii in ROi
Nu.

Cod fiscal:
ART. 153^1 Înregistrarea în scopuri de TVA a altor persoane care efectuează achiziţii intracomunitare sau pentru servicii

(1) Are obligaţia să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform prezentului articol:

b) persoana impozabilă care are sediul activităţii economice în România, neînregistrată şi care nu are obligaţia să se înregistreze conform art. 153 şi care nu este deja înregistrată conform lit. a) sau c) sau a alin. (2), dacă prestează servicii care au locul în alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislaţia altui stat membru al art. 150 alin. (2), înainte de prestarea serviciului;


Serviciile prestate au locul in RO, nu in alt stat membru si deci nu aveti obligatia de inregistrare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa neplatitor de tva factureaza in ue servicii legate de bunuri din romania Mi-ha-il Mi-ha-il Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: Un PFA neplatitor de TVA (nu a depasit plafonul) presteaza servicii legate de bunuri imobile din ... (vezi toată discuția)
Am obligatia de a ma inregistra ca platitor de tva ? ga-ga ga-ga buna ziua ! am obligatia pentru a putea emite factura de prestari servicii -construcii montaj in Ue -( beneficiarul este stabilit in Ue el va plati tva ... (vezi toată discuția)
Tva pe factura pentru clienti din ue traian_an traian_an Un SRL neplatitor de TVA in Romania, presteaza servicii in tarile UE. SRL-ul a obtinut cod special de TVA (declaratia 91) si s-a inscris in ROI (decl. ... (vezi toată discuția)