avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate ceaunica

Activitate ceaunica

Răspuns la discuția Garantie Laptop
Produsul nu a facut parte din categoria resigilatelor. Din fericire nu sa stricat, dar am participat la o discutie pe aceasta tema, nestiind ca perioada de garantie trebuie sa fie de minim 2 ani. Am verificat cand am ajuns acasa si am constatat acest lucru.
Răspuns la discuția Garantie Laptop
Produsul nu a facut parte din categoria resigilatelor. Din fericire nu sa stricat, dar am participat la o discutie pe aceasta tema, nestiind ca perioada de garantie trebuie sa fie de minim 2 ani. Am verificat cand am ajuns acasa si am constatat acest lucru.
Discuție Garantie Laptop
Buna seara,
In cursul anului 2017 am cumparat din magazinul Flanco un laptop, dar surpriza certificatul de garantie este de un an. Sin cate stiu garantia la eceste produse este de doi ani. Ce se poate face in continuare?
Buna ziua, in anul 1995 am inchiriat un spatiu cu destinatie de garaj de la Apolodor SA, Icoanei. Garajul este situat la parterul imobilului unde locuia sotia. Fiind proaspat casatoriti eu inca nu aveam domiciliul in acel imobil, din acest motiv repartizarea/contractul de inchiriere a fost facut pe numele sotiei. La dosar find anexata o copie a Certificatului de casatorie si talonul masinii care era pe numele meu. Toatr bune si frumoase am primit repartitia garajului pe numele sotiei, am reanoit contractul de nenumarate ori fara probleme.
Anul acesta am primit o adresa de la Administratia Fondului Imobiliar sa ne prezentam la dansii cu contractul vechi urmand sa incheiem alt contract.
Acum ne spun ca nu poate prelungi contractul deoarece masina nu este pe numele sotiei. Ce parere aveti?
Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc, dar locuiesc la distanta foarte mare de locul unde se dezbate sucesiunea. Credeam ca ma poate lamuri cineva. Am facut un drum degeaba
Răspuns la discuția Succesiune
Acceasi intrebare care este rostul? Unchii fac succesiunea bunicului, nu a fratelui sau a cumnatei. In speta eu am rolul de mostenitor
Discuție Succesiune
Buna ziua, unchii mei fac sucesiunea in urma decesului bunicului. Sunt 4 frati. Unul dintre frati, in speta tatal meu este si dansul decedat. Dupa tatal meu s a facut succesiunea iar bunurile au ramas mamei. Intre timp a decedat si mama. Pentru succesiunea bunicului ma m prezentat eu ca unic mostenitor al fratelui decedat. De aici intervin problemele, mai exact la notariat se solicita anexa 24 pentru tatal decedat. Oare de ce? Odata ce noi am facut succesiunea? Daca ma puteti lamuri ce legatura au bunurile tatalui cu mostenirea bunicului?
Buna ziua, ma poate ajuta cineva cu legea dupa care se stabilesc salariile personalului contractual in armata.
Răspuns la discuția Salariu de incadrare
Buna seara, nu stiu ce sa mai inteleg. Unitatea unde am lucrat inainte (tot bugetar), inainte sa plec am primit actul aditional la CIM care spune urmatoarele:
In temeiul art.41 alin. 1 din Legea 53/2003- Codul Muncii republicat si art. 102 alin. 3 si 106 lit c din CCM:
Partile au convenit modificarea contractului individual de munca dupa cum urmeaza:
Salarizare: salariul de baza lunar brut 3045( conform anexei nr 4 la CCM), celelalte drepturi raman neschimbate( 25% spor vechime).
CCM art 102 alin 3: conform anexei 4 se stabilesc limitele minime si maxime pentru fiecare functie.
CCM art. 106 lit c : salariul minim pe unitate este egal cu salariul minim la nivel national garantat in plata.
Anexa 4 : redactor Tv (S) =2.10
La noul loc de munca tot unitate bugetara si foarte multe neclaritati si ... Diferentele salariale sunt foarte mari??? personal contractual clasa 53, coeficient 3,61 cu un salariu brut de incadrare de 1023 lei la care se calculeaza un spor de vechime de 25%. Este normal ca salariul de incadrare sa fie mai mic ca salariul de baza minim brut pe tara care este de 1450 lei. Oare este normal???? Nici macar salariul minim ...
Răspuns la discuția Salariu de incadrare
Ma scuzati, dar ce legatura are 2011 cu 2017. Am fost incadrat in urma unui concurs. Am vechime de 29 ani. Puteti sa-mi spuneti care este baza legala. Multumesc