avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua, unchii mei fac sucesiunea in urma decesului bunicului. Sunt 4 frati. Unul dintre frati, in speta tatal meu este si dansul decedat. Dupa tatal meu s a facut succesiunea iar bunurile au ramas mamei. Intre timp a decedat si mama. Pentru succesiunea bunicului ma m prezentat eu ca unic mostenitor al fratelui decedat. De aici intervin problemele, mai exact la notariat se solicita anexa 24 pentru tatal decedat. Oare de ce? Odata ce noi am facut succesiunea? Daca ma puteti lamuri ce legatura au bunurile tatalui cu mostenirea bunicului?
Ultima modificare: Duminică, 15 Octombrie 2017
ceaunica, utilizator
Cel mai recent răspuns: Florianszasz1980@gmail.com , utilizator 22:29, 15 Octombrie 2017
Buna ziua,
Duceti certificatul de succesiune si aratati ca aceasta s-a dezbatut.
Vedeti daca nu va cere anexa 24 de pe urma mamei.
Acceasi intrebare care este rostul? Unchii fac succesiunea bunicului, nu a fratelui sau a cumnatei. In speta eu am rolul de mostenitor
Buna seara,
Cred ca cel mai simplu este sa o intrebati pe doamna notar.
Multumesc, dar locuiesc la distanta foarte mare de locul unde se dezbate sucesiunea. Credeam ca ma poate lamuri cineva. Am facut un drum degeaba
Ultima modificare: Duminică, 15 Octombrie 2017
ceaunica, utilizator
Am fost doi frați acum am ramas dar eu, sora mea a murit. Sora mea a trait ân concubinaj de unde a rezultat un copil care nu este pe numele ei. De puțin timp a murit si Mama care era singura as dori sa stiu ce îi reine copilului surori mele. Va mulțumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proprietati legale sau nu , vanzare legala sau nu , ctn.mariana ctn.mariana Buna ziua, Am o mare problema legata de mostenirea mamei mele daca pot sa o numesc mostenire . Mama mea a avut inca 4 frati, dintre care numai ea si o ... (vezi toată discuția)
Succesiune - certificat calitate de mostenitor, mandat-imputernicire Epuree Epuree Ziua ziua, Vream sa dezbatem succesinea pe ambi parinti, suntem 5 frati, din care: - un frate mort (predecedat) inaintea ambilor parinti ( la rindul lui ... (vezi toată discuția)
Mostenire, succesiune orsaia2006 orsaia2006 Buna ziua,am si eu o intrebare ,daca ma puteti ajuta ....am un frate care a decedat acum 7 ani ,iar sotia nu a deschis succesiune ,acum 1 luna a decedat si ... (vezi toată discuția)