Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua, unchii mei fac sucesiunea in urma decesului bunicului. Sunt 4 frati. Unul dintre frati, in speta tatal meu este si dansul decedat. Dupa tatal meu s a facut succesiunea iar bunurile au ramas mamei. Intre timp a decedat si mama. Pentru succesiunea bunicului ma m prezentat eu ca unic mostenitor al fratelui decedat. De aici intervin problemele, mai exact la notariat se solicita anexa 24 pentru tatal decedat. Oare de ce? Odata ce noi am facut succesiunea? Daca ma puteti lamuri ce legatura au bunurile tatalui cu mostenirea bunicului?
ceaunica, utilizator
Buna ziua,
Duceti certificatul de succesiune si aratati ca aceasta s-a dezbatut.
Vedeti daca nu va cere anexa 24 de pe urma mamei.
Acceasi intrebare care este rostul? Unchii fac succesiunea bunicului, nu a fratelui sau a cumnatei. In speta eu am rolul de mostenitor
Buna seara,
Cred ca cel mai simplu este sa o intrebati pe doamna notar.
Multumesc, dar locuiesc la distanta foarte mare de locul unde se dezbate sucesiunea. Credeam ca ma poate lamuri cineva. Am facut un drum degeaba
ceaunica, utilizator
Am fost doi frați acum am ramas dar eu, sora mea a murit. Sora mea a trait ân concubinaj de unde a rezultat un copil care nu este pe numele ei. De puțin timp a murit si Mama care era singura as dori sa stiu ce îi reine copilului surori mele. Va mulțumesc