avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Activitate avocat_penalist

Activitate avocat_penalist

Nu se disjunge mereu.
Fiecare instanta are practica ei.

Nu exista nici un RIL referitor la disjungere.
Da, asa cum ati observat este posibil.asa ceva.
Si eu am avut de cateva ori astfel de situatii.
Sunt in procent cca 2 %.
Răspuns la discuția Exceptia tardivitatii - penal
Exceptia tardivitatii poate fi invocata.
Răspuns la discuția CITATIE DE LA POLITIE
Nu este nimic obligatoriu.
Putea sa vina si sa va ia fara citatie la audiere.
Nu consider ca sunt sanse pentru custodie exclusiva dar se pot rezolva problemele.
Programul de vizita trebuie bine analizat.
Atata timp cat va intelegeti nu exista probleme.
Daca noua locuinta are anumite carente ar putea exista probleme.
Nu stiu insa cum ati putea afla daca exista sau nu carente.
In mod normal trebuie achitati banii.
Daca apreciati ca va hartuie aveti deptul sa ii dati in judecata.
Am citit astazi si motivarea la ordonanta cu citarea partilor si am declarat 2 recursuri, cate unul pentru fiecare ordonanta.

Se motiveaza la modul ca tatal nu ii interzice sa vada copilul la locuinta lui din strainatate si nu ii este ingradit niciun drept.

Mai departe nu mai este vreo expunere din considerentele instantei, ci doar aspecte de ratiune pura.

Faptul ca nu poate lua copilul 2 luni in tara este fara sens daca poate sa il vada la locuinta tatalui.

Adica sa mearga 2 zile cu autocarul ca sa ajunga in strainatate ca sa vada copilul 2-3 ore si apoi sa mearga iarasi 2 zile ca sa se intoarca in Romania...fara copil...in timp ce copilul va plange si ar incerca sa il ia si va iesi scandal mare ca nu il poate lua.

Interesant este faptul ca tatal parat vrea ca mama minorului sa ramana acolo impreuna cu copilul si spre asta cam duce concluzia instantei desi exista un divort pe rol.

Nu poate lua copilul ca el zice ca ea il poate vedea daca vine sa il vada si ea a recunoscut la interogatoriu ca poate vedea copilul in strainatate daca merge acolo, dar nu il poate lua in Romania.

Instanta a avut o abordare cel putin curioasa ca mai existau probe la dosar si unele probe le-a luat in seama iar altele nu le-a luat in seama.
Spre exemplu, copilul traieste bine acolo ( conform unei scrieri traduse in limba romana- o scriere dactilografiata si semnata de cineva care poate ca nici nu exista in realitate daca nu cumva a fost semnata de altcineva decat se pretindea ) dar faptul ca tatal minorei este agresiv nu s-a dovedit ( desi exista o declaratie de martor data la notar ).

E clar ca exista probleme serioase daca o scriere e luata in seama pentru parat,iar alta ( notariala fiind) nu o vede provenind in apararea reclamantei.
Instanta a ,,vazut" doar ce a vrut ca sa respinga actiunea.Putea sa vada si declaratia notariala si sa motiveze de ce nu o ia in seama sau de ce o inlatura ( mai ales ca era data in Romania declaratia notariala) ceea ce nu a facut.

Incep sa ma lamuresc cat de cat...

Sigur ca, in astfel de conditii lucrurile se complica pentru ca o instanta daca nu vede, nu aude si face cum...crede ea...inseamna ca exista probleme deosebit de serioase si se anunta complicatii...deocamdata...


Un alt aspect interesant in procesul cu stabilirea domiciliului minorului la reclamanta este ca nu s-a facut ancheta sociala pentru ca s-a trimis in limba romana solicitarea si statul strain a raspuns ca nu poate...efectua comisia rogatorie din cauza limbii romane.
Cam aiurea sa trimiti in straintate ceva netradus in limba respectiva si sa iti vina inapoi din acest motiv.
Termenul in acest proces de abia urmeaza.

O decadere din dreptul de a se efectua comisia rogatorie imi pare rezonabila.
Răspuns la discuția Divort in Romania sau in Italia?
Nu mai e in vigoare Legea 105.
Răspuns la discuția Divort in Romania sau in Italia?
Daca instanta romana se declara necompetenta va veti judeca in Italia.
Poate ca ati vrea sa divortati in Cuba.
Credeti ca veti divorta acolo?
Legea conteaza...