avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate danutzalov3

Activitate danutzalov3

prin hotararea judecatoreasca eu am tutela exclusiva a fetitei mele (3ani)
cand ea s-a nascut eu cu tatal ei eram impreuna deci fata a fost trecuta pe numele tatalui (noi doi traiam in concubinaj nu ne-am casatorit)
acum 2 ani ne-am despartit iar el nu s-a interesat deloc de copil de aceea judecatoria mi-a acordat mie tutela exclusiva ( si pentru ca el nu e in stare sa creasca un copil , este violent fizic si verbal si multe altele)
acum eu vreau sa schimb numele fetitei ... sa fie pe numele meu de familie ca oricum daca foloseste numele lui nu o ajuta la nimic ...
cine ma poate ajuta ... trebuie sa il dau in judecata ? sau ce este de facut ?
sau pur si simplu fac o cerere si completez niste acte la starea civila ??


Multumesc !
a motivat refuzul , citez "vrei sa pleci sa te f... prin alte tari cu fimea de mana?"
relatia lui cu fetita ? suntem despatiti de 8 luni in acest timp a vazuto de 2 ori pentru ca era chemat la politie sa dea declaratii si dupa venea la mine acasa sa ma injure si sa ma ameninte sa retrag plangerile ... a mai vazuto luna asta de 2 ori ca eram eu in oras cu fata si lam sunat sa vina sa o vada ... nu ma ajutat si nici nu ma ajuta cu absolut nimic in cresterea fetei ... are 1 an si 8 luni si in tot acest timp i-a cumparat un costumas si o jucarie ... in schimb are pretentii fata de copil sa il duc acasa la el sa il vada si familia lui ...
ex concubinu care a recunoscut copilu nu vrea sa imi dea semnatura la notar sa plec cu fata in excursie in italia ... de ce acte am nevoie sa il dau in judecata pentru custodia fetei mele si ce trebuie sa fac sa nu ii mai cer lui semnatura pentru iesirea din tara cu copilul ??
a recunoscut copilul...
deci nu merge ?? :((:((:(( cu judecatoria imi e frica ca nu il va decadea din drepturi total...
el e fost puscarias ... violent fizic si verbal ( fizic nu e cu copilul dar putin verbal...adica injura si vorbeste urat in prezenta copilului..) se si drogheaza din cand in cand....bea din cand in cand....si de cand ne-am despartit numai mesaje de amenintare am din partea lui..insa in seara asta am vorbit cu el normal si eu credeam ca merge la notar sa semneze o cerere dinaceia care el se decade din toate drepturile...adica eu sa pot pleca din tara cu copilu...sau sa pot pleca oriunde fara sa am probleme....la judecatorie imi e frica ca o ii dea si lui anumite drepturi si cand o sa vreau sa plec undeva cu copilul va trebui sa ii cer acordul....
eu nu mai vreau sa am deaface cu el...copilul va sti cine e tatal lui si cine sunt bunici lui...dar vreau sa fac ce vreau si sa plec cand vreau...nu sa ma rog de el sa ma lase sa ies din tara cu copilull...nu stiu daca cineva ma intelege...
eu am vorbit cu el...si am ajuns la un acord...k imi cedeaza drepturile copilului printr-o foaie la notar....semnata stampilata etc....fara sa ne judecam....si voiam sa stiu daca e posibil...
spuneti-mi va rog frumos daca este posibil ca , concubinul meu sa imi cedeze prin notar toate drepturile asupra copilului ??? VA ROG MULT !!!!!!!
Răspuns la discuția ma bate concubinul
oare daca incerc si ii propun sa-mi cedeze drepturile lui asupra copilului ... cu toate actele facute la notar fara sa ne mai judecam...o fi mai bine ?? sau nu rezolv nimik ???
Răspuns la discuția ma bate concubinul
da dar pentru toate astea am nevoie de avocat ? sau se poate si fara ??
cum e mai bine ??
Răspuns la discuția ma bate concubinul
dupa cum v-am povestit...concubinu ma batut ma injrat etc...avem un copil impreuna...dupa sfaturile voastre am depus o plangere penala impotriva lui...
acum ce trebuie sa fac ca sa am eu orice drept asupra copilului (scuzati-ma nu stiu cum sa ma exprim) trebuie sa ma duc la protectia copilului ? trebuie sa il dau in judecata in vreoun fel ? imi trebuie avocat ?? ce am nevoie in continuare ??
si apropo...pentru distanta aceia de 50 metri fata de mine , casa mea , si locul de munca cum faC? imi trebuie avocat si pentru asa ceva? AJUTATI-MA VA ROG !

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/uti...