avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 344 soluții astăzi
Forum Activitate radoimarian

Activitate radoimarian

pe scurt , se poate negocia sa scada suma de restituit catre un bej ?

sau se pot negocia rate fixe ?
Multumesc tuturor care au raspuns si care au citit speta mea.

am inteles ce este perimarea - Multumesc
am inteles ce s-a intamplat si ce inseamna procesele - Multumesc
am inteles somatia - Multumesc

Va rog respectuos un ultim raspuns sa ramana si pentru altii patiti ca mine.

Ma gandesc ca asta este mutarea lor (creditor+bej) de sah si pentru asta se pierd sau sunt respinse in instanta multe anulari de executari si prescriptii?

Daca creditorul a mai trimis o adresa - cerere de executare catre bej
ulterior sa zicem in anul 2011, dupa ce a fost incuviintata executarea silita in urma dosarului din 2009, in intervalul acesta de 3 ani (2009-2012)
si bej a emis somatia acum, inseamna ca prescriptia s-a intrerupt si decurge un nou termen din anul 2011?
Multumesc pentru raspunsuri ! :yes:

Am cautat pe internet spete si am o nedumerire:

citez - Conform disp. art. 405 ind. 2 C. pr. civ. cursul prescriptiei se intrerupe: a) pe data indeplinirii de catre debitor, inainte de inceperea executarii silite sau in cursul acesteia, a unui act voluntar de executare a obligatiei prevazute in titlul executoriu ori a recunoasterii, in orice alt mod, a datoriei; b) pe data depunerii cererii de executare, insotita de titlul executoriu, chiar daca a fost adresata unui organ de executare necompetent; c) pe data trimiterii spre executare a titlului executoriu, in conditiile art. 453 alin. 2; d) pe data indeplinirii in cursul executarii silite a unui act de executare; e) pe data depunerii cererii de reluare a executarii, in conditiile art. 371^6 alin. 1; f) in alte cazuri prevazute de lege.

Dupa intrerupere incepe sa curga un nou termen de prescriptie. Prescriptia nu este intrerupta daca cererea de executare a fost respinsa, anulata sau daca s-a perimat ori daca cel care a facut-o a renuntat la ea.

citez - in speta, instanta de recurs retine ca in termenul de prescriptie de trei ani, la data de xxxxxxxx, creditoarea – intimata a adresat executorului judecatoresc o cerere de executare silita a bunurilor debitoarei, astfel ca, potrivit prevederilor art. 4052 Cod procedura civila, cursul prescriptiei a fost intrerupt.

*** sa inteleg ca daca creditorul a mai trimis o adresa - cerere de executare catre bej ulterior sa zicem in anul 2011, dupa ce a fost incuviintata executarea silita in urma dosarului din 2009, in intervalul acesta de 3 ani si bej a emis somatia acum, inseamna ca prescriptia s-a intrerupt si termenul s-a prelungit automat la alti urmatori 3 ani ?
citez - Termenul de prescriptie al dreptului de a solicita executarea silita este de 3 ani de la data când se naşte dreptul de a cere executarea silită.

in cazul meu de cand se pot calcula cei 3 ani ?

de la 02.11.2007 - 26.08.2009 sau 27.10.2012 ?

tot cautand pe internet am gasit inca ceva foarte important legat de numele meu

in anul 2007:

Numãr unic dosar: xxxx /xxxx /2007
Înregistrat în data de: 04.09.2007
Obiect dosar: somaţie de plată
Materia juridicã: Litigii cu profesioniştii
Stadiu procesual: Fond
Părţi: SC VODAFONE ROMANIA SA : Creditor
SC VODAFONE ROMANIA SA- LA AV. F. OVANESIAN : Creditor
xxxxxxxxxxxx : Debitor

02.11.2007 - Admis fond in parte


in anul 2009:

Dosar numarul xxxxxxxx / xxx / 2009
Din data de: 11.08.2009
Instanta: Judecatoria Brasov
Obiect dosar: încuviinţare executare silită
Materia: Civil
Stadiu procesual: Fond
Parti: XXXXXXXXXX : Debitor
SC VODAFONE ROMANIA SA : Creditor
Termene:
26/08/2009 Admis fond
Solutie: Admite cererea.

eu nu eram in Romania la datele de mai sus
si in

anul 2012 - 27.10.2012 o hartie de la cabinet executor judecatoresc
Eu am citit tot aici pe avocat net
www.avocatnet.ro/content/art...
si nu sunt lamurit cum adica termenul de prescriptie nu a decazut ? daca legea scrie clar 3 ani?
nu inteleg prescurtarea BEJ :)
este prima hartie in 9 ani , care are un antet cu cabinet executor judecatoresc !
contestatia la executare unde se depune ?

Va multumesc.
Buna ziua,

Ieri am primit o somatie de la un cabinet executor judecatoresc cu suma 6000 ron referitor la un contract telefonie mobila incheiat in anul 2003 !!! an in care am plecat din tara, pana cand am revenit in 2006 la fosta adresa au venit doua somatii de plata de la o firma recuperatoare debite, am mers la Casierie Vodafone (nu mai era Connex) sa platesc si mi-au spus ca nu ma gasesc in sistemul lor de date. Apoi am plecat iar din tara si m-am intors anul acesta.
Nu inteleg de ce nu s-a prescris daca au trecut atatia ani (9). Cum se poate contesta / anula eventuala executarea silita ?
Executare silita se poate pune doar la salariu la firma unde lucrez?, nu detin alte bunuri.
Va multumesc.