avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters269274

Activitate ContSters269274

Răspuns la discuția Custodie comuna cu probleme
Va multumesc pentru lamuriri. Voi stii ce am de facut si care sunt pasii ce trebuiesc urmati. Daca stiti si un avocat pe care sa mi-l recomandati ( experimentat, cu initiativa," guraliv si de prisos" ) va rog sa-mi lasati numele si datele lui de contact.
Răspuns la discuția Custodie comuna cu probleme
va multumesc pentru raspuns. insa de aici pleaca alte 2 semne de intrebare: daca tatal doreste stabilirea domiciliului la el? care sunt sansele ca instanta sa-i dea aceasta cerinta in coul cod al familiei? si daca programul de vizitare este modificat... pe cheltuiala cui se v a plimba copilul nostru intre 2 orase ?
Buna seara. Va adresez o intrebare legata de problema mea in ceea ce priveste custodia comuna a unui minor de varsta de 4 ani. Instanta s-a pronuntat asupra deciziei din luna a 5-a a a.c, insa decizia nu a fost inca redactata si nu are caracter definitiv si irevocabil. A fost stabilit domiciuliul minorului la mama (eu) cu drept de vizitare ptr tata (care nu si-l onoreaza fiindca este plecat de 2 ani din tara). intrebarea mea este urm: curand o sa ma recasatoresc si ma voi muta in alt oras, la 400 de km, cum nu ma inteleg pe care amiabila cu tatal copilului asupra deciziilor in ceea ce priveste copilul nostru, ce anume ar trebui sa fac eu legal? ce sanse am in instanta daca vrea el copilul? (precizand ca moral nu mi se poate reprosa nm, doar daca e un "repros" ar fi acela ca decid sa-mi refac viata si acest lucru sper sa fie posibil, ca nu mi se pare normal daca esti parinte singur sa fii ingradit in viata personala doar ca "fostul" se opune, si asa nu am putut sa plec in afara tarii fiindca nu mi-a fost dat consimtamantul de a parasi tara cu copilul). va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns. va multumesc anticipat