avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Activitate puiutza

Activitate puiutza

Revin cu intrebari...batranul a murit, neglijat! Ambulanta l-a luat si era aproape in coma. La spital a decedat in aceasta dimineata. Cine trebuia sa-l ingrijeasca, nici macar nu i-a deschis usa, decat cand a fost prea tarziu... pamantul e dat cu contract de vanzare-cumparare, desi banii s-au intors pt reparatii la casa..exista martori.. la fel si sume lunare trimise pe numele lui, tot pt reparatia casei s-au folosit, care acum dupa decesul lui, ii revine prin uzufruct, persoanei care s-a angajat sa-l ingrijeasca. Nu i s-au platit medicamente, consultatii, etc. Se pot ataca aceste acte facute, dat fiind ca nu au fost respectate? Ceilalti urmasi, martori de altfel la cele enumerate, pot ataca atat vanzare-cumparare, cat si uzufruct, dat fiind ca ambele au fost cedate cu conditia ingrijirii lui cand va fi nevoie...
Multumesc!
Multumesc!
Buna seara!
In luna septembrie am portat nr meu de telefon ( pe care il am de 6 ani) in alta retea. Am specificat fostului furnizor ca voi PORTA numarul, nu renunt la el! Pe nr de telefon imi vin coduri secrete de la banca, pt a accesa contul bancar online. De vreo 2 saptamani am observat intarzieri in recepti mesajelor, dar dat fiind ca alta data le primeam repede, nu m-am alarmat.
Saptamana trecuta m-a sunat un domn, din Ardeal(n-am nici o legatura), sa ma intrebe daca nu cumva utilizez numarul de telefon( si mi-a dictat nr meu de telefon), deoarece de 2 saptamani are acel numar de telefon, sub forma de abonament de date, de la fostul meu furnizor, si tot primeste niste mesaje cu coduri de la banca...CODURILE MELE SECRETE de acces al contului!!!
Am sunat la fostul operator sa sesizez problema, iar raspunsul lor a fost: DA! acelasi nr este dat atat mie cat si acelei persoane...eu am telefonie mobila, iar el abonament de date. Ei nu pot face nimic, decat daca ma duc sa depun o reclamatie la un sediu al lor, in Timisoara, (ceea ce dureaza, deoarece am specificat ca locuiesc la sat si sunt in ingrijire sugar) si sa-mi CUMPAR ..EU...O CARTELA...pt a schimba numarul de telefon pe care primesc mesajele, ceea ce tot un drum la oras insemna, deoarece banca nu il schimba decat daca merg personal..pana una alta...drumuri din partea mea, costuri suplimentare, schimbare de coduri si parole, etc pt o greseala A LOR!!!
Acele coduri de acces la contul bancar sunt confidentiale si totusi au ajuns la nu-stiu-cine...si tot eu trebuie sa repar greseala!!
Vreau sa-mi spuneti va rog, in cazul acesta, ce se poate face din punct de vedere legal.
Multumesc!
O zi buna!
Răspuns la discuția Indemnizatie marita...da sau nu?
Buna seara! Mi s-a spus ca eu nu pot lua luna respectiva, in locul sotului, care nu mai lucreaza din luna martie, a.c.... Daca nu are contributie la stat, nu s-a specificat de care...eu nu pot lua respectiva luna...se ,,pierde''..asa este?

La media facuta pe salariile din ultimul an, la job 1, 2600 lei , iar la job2( am lucrat doar 9 luni), media este 160 lei, la cat sa ma astept ca va fi indemnizatia, pe un an? Ce se mai scade din ea?
Multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatie marita...da sau nu?
Multumesc! Dar pt a beneficia de stimulent, in cazul in care am ales un an, ma intorc in 14.09.2016?
Răspuns la discuția Indemnizatie marita...da sau nu?
Buna seara! Sotul meu nu mai lucreaza din martie. Eu din 23 nov sunt in CCC. Am 2 intrebari:
1. pot sa-l asigur pe mine? cum fac?
2. pot lua eu luna care ar trebui sa o aiba el anul viitor, dat fiind ca nu are lucrate 12 luni consecutive pana la nasterea copilului, 15.09.2015?
Multumesc!
Buna ziua! Se ma stie ceva despre aceasta lege? Am bb nascut in 15 sept si nu am depus inca dosarul, ultima zi de concediu de maternitate fiind 22 nov. Daca as stii ca ma incadrez, as depune dosarul in ianuarie. Cum putem stii?
Răspuns la discuția Indemnizatie marita...da sau nu?
Vreun semn..... cand se intampla asta?
Buna seara!
Daca se aproba abia de la 01.01.2016 modificarea legii privind pragul de 1200 lei pt primul an de CCC, daca mama are un venit mai mare si alege sa stea 2 ani in CCC, se modifica indemnizatia incepand cu aceasta data, la mamele care au optat pt 2 ani si au intrat in CCC mai devreme de 01.01...adica la sf lui noiembrie?
Sa primeasca ai mult pt primul an de CCC, in functie de venit, pana la 3400 lei?
Multumesc!
Multumesc! Asta raspunde intrebarii mele. O zi buna!