avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate bugariuandrei

Activitate bugariuandrei

Buna seara , bine inteles instanta a decis ca contractul nu este lovit de nulitate absoluta si de nulitate relativa,si in momentul semnari acutului bunica a avut discernamat , Nu inteleg cum se poate asa ceva .... daca are diagnostic pus de DEMENTA MIXTA ALZAIMER inaintea semnari actului ,a respins cererea de anulare a actului cu drept de apel in termen de 15 zile .Am facut apel si am cerut expertiza la IML bucuresti pe acte , exista vro lege care sa protejeze bolnavi psihici ? si daca au voi sa aiba cont la banca sau sa fie inputernicit la cont?

va multumesc pentru timpu acordat
Buna seara va multumesc petru timpu acordat si pentru sfaturile foarte utile primite de la dumneavostra ,mai am o veste am primit cea de a 2 expertiza de la med IML timisoara in care evident concluzia e ca a avut discernamant in momentu semnari actului. In expertiza 2 tot la iml timisoara nu face decat sa ascunda neregurile primei comisi de expertiza si chiar a doctorului pshiatru care a dat actul ca nu sufera de boli pshice,as dori sa stiu daca se poate cere inca o expertiza la iml bucuresti . si cum se cere va multumesc
va multumesc pentru informatI am uitat sa precizez ca e deschis deja proces civil.
fratelele vitreg are domiciliu in italia, fratele avea un cont in care era inputernicita bunica, in care socru fratelui vitreg depunea renta viajera luna de luna si chitantele bancare erau pe numele socrului cu precizare renta viajera pt doamna X de la fiu (frate vitreg) X

ma gandesc atata timp cat contractu era pe numele fratelui cu bunica daca acele chitante reprezinta o dovada in instanta cum ca fratele a achitat renta viajera ????(daca timp de 3 luni nu se achita renta viajera contractul se anuleaza) asa am inteles .

va multumesc pentru timpu acordat

problema e ca in data de 05.03.10 cand era internata in spital la neurologie este scoasa din spital dusa la medicu de familie unde a primit o adeverinta ca nu sufera de boli psihice ,dupa care sa dus la un medic pshiatru la care era luata in evidenta din 2009 cu probleme psihice de unde primeste o foaie cum ca nu are probleme ,dupa care merg la medicina legala timisoara,si pe baza actelor de la medicu de familie si psihiatru.comisia spune ca chiar daca raspunde greu la intrebari este datorita faptului ca este vorbitoare de limba maghiara (intradevar vorbeste maghiara dar a lucrat in cadru MAI ca dactilografa deci stia romaneste ) comisia constata ca e deplinatatea facultati mintale. (consider ca era nevoie de un translator in acest caz )Cu cele 3 acte sau dus la notar si au facut actu in aceasi data 05.03.10 . mai e o problema bunica nu a avut cont in banca ca sa primeasca renta viajera luna de luna.
va multumesc pentru informati !
buna ziua, am si eu o problema ,bunica mea a fost internata la spital judetean din timisoara la cardiologie in periaoada 10.02.10 -22.02.10 la externare avea pus diagnostic de DEMENTA MIXTA cu recomandare de internare la sectia Neurologie spitalu judetean timisoara pentru un consult mai amanuntit in data de 25.02.10 sa facut internare la sectia neurologie si in data de 25.02.10 -13.03.10 sa facut examen tomografic in data de 25.02.10 si alte investigati ,iar pe biletu de externare era pus diagnostic DEMENTA MIXTA alzheimer,
Mama mea are un frate vitreg, problema e ca bunica ia donat fratelui mamei casa
in data de 05.03.10 perioada in care bunica era internata in spital conform actelor 25.02.10- 13.03.10 cu diagnosticu pus de dementa .
ma intreb daca avea voie sa faca aste lucru fratele lu mama avand in vedere ca bunica avea 83 de ani si problemele psihice . doresc un raspuns daca poate sa ma ajute cineva

multumesc
andrei