avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 489 soluții astăzi
Forum Activitate B_Cosmin

Activitate B_Cosmin

Rog sa-mi spuneti cand reclamantul trebuie sa faca publica, prin ziar, anuntarea de chemare in instanta a paratului si ce art. din codul civil o reglementeaza?
multumesc.
Răspuns la discuția lamuriri
multumesc pt. lamurire
Discuție lamuriri
rog sa-mi spuneti ce inseamna TC personal si cum se numeste raspunsul dat unei intampinari primite intr-un proces civil.
multumesc.
Răspuns la discuția Adeverinta vanzare apartament
adeverinta se elibereaza ca dovada ca vanzatorul nu are datorii numai la cheltuielile incluse pe listele de intretinere sau si alte datorii catre asociatie? exemplu: lucrari de reparatii si modernizari la instalatiile comune, cuprinse intr-un contract de asociere.
Răspuns la discuția cod civil
si cel care favorizeaza o persoana terta pentru savarsirea unei fapte ilicite, la ce articol poate fi incadrat?
Discuție cod civil
rog sa-mi spuneti la ce articol din codul civil se incadreaza o persoana care premeditat creaza prejudicii materiale altei persoanei fizice? Unde pot gasi codul de procedura civila in forma completa aplicabil pt. anul 2012?
multumesc
La asociatia noastra avem procese castigate in instranta, dar datornicii nici acum nu si-au platit restantele. Cum si cine trebuie sa puna in aplincare hotararea instantei?
Asta este si dilema, cumpara apometre noi pierde ~300lei si multumeste presedintele, continua procesul in justitie pierde timp, stres si nu stie daca va primi si dreptate. Apometrele lui au termen de valabilitate metrologica pana in 2014, deci verificate inainte de hotararea adunarii generale ca ele sa fie schimbate. Raspunsul pe care doresc sa il transmit de la dvs. este daca cineva te poate obliga sa schimbi un aparat de masura functional, aceeasi clasa de precizie si verificat metrologic numai de a da posibilitate unui instalator, numit de ei, de a castiga niste bani pentru inlocuirea si sigililarea apometrlor noi, fara sa-ti dea chitanta.
Buna ziua,
Am un coleg care doreste sa faca plangere civila impotriva presedintelui de asociatie de proprietari intrucat acesta nu doreste sa-i ia in consideratie verificarea metrologica a apometrelor din interiorul apartamentului pe motiv ca in adunarea generala a proprietarilor s-a hotarat numai inlocuirea lor si nu verificarea metrologica. Clasa de precizie a apometrelor existente este aceeasi cu cea pe care o solicita presedintele, tipB, dar i se dubleaza cheltuielile prin inlocuire. Doresc ca prin dvs. sa-i pot da un sfat profesional, daca sunt premise ca instanta de judecata sa-i dea dreptate si va obliga presedintele sa recunoasca verificarea metrologica a apometrelor sau va plati la pausal apa pana cand va inlocui apometrele, asa cum este amenintat.
multumesc.
Doresc sa va prezint un mod de desfasurare a unei sedinte a comitetului executiv din cadrul unei asociatii de proprietari, unde dupa parerea mea a aratat o proasta organizare si incalcare a normelor de organizare al asociatiei dar si celor morale de convietuire intr-un condomeniu. Mergand la un prieten care locuieste pe acelasi nivel cu uscatoria unde isi are loc si sediul asociata de locatari, am putut asculta si vedea ce se petrece in timpul unei sedinte al comitetului executiv. Prezenti la sedinta erau cei 5membrii din comitet, adminstratorul si 2 locatari de pe o scara de bloc, invitati sa-si sustina si motiveze de ce au facut si semnat o cerere catre presedinte prin care de fapt toti locatarii de pe scara unui bloc cereau amanarea inlocuirii apometrelor din interiorul apartamentelor si trecerea pe lista de plata, de catre adminstrator, a consumurilor de apa inregistrate de apometrul general de la scara. Pe baza acelei cereri facute de locatarii scarii respective se iscase o discutie aprinsa unde toti vorbeau si nu asculta nimeni, sedinta incheindu-se cu rezultatul de la inceput, numai noi avem dreptate! Motivele mele pentru care am vrut sa va prezint acest caz este ca am inteles subiectul discutiei dar nu am inteles modul de abordare al fiecarei parti, si anume:
-adminstratorul scria PV al comitetului executiv si era cel care vroia sa gestioneze sedinta cu franturi din legea de organizare al asociatiilor de proprietari;
-presedintele era agitat de motivul ca cineva a indraznit sa-i adreseze o cerere scrisa la care nu vroia sa raspunda in scris adresantilor si cerea cu insistenta scoaterea acelei scari din asociatia pe care o patroneaza cu data de 01.01.2013 si ca pe viitor orice adresa primita de la acea scara nu le va raspunde pentru ca cer numai aberatii;
-membrii asociatiei, prezenti fizic, fara idei proprii si sustinatori zgomotosi ai administratorului si presedintelui, cand mai reusea sa vorbeasca de administrator;
- locatatarii, cu toate ca cererea era bine argumentata, nu atingea interesele generale ale asociatiei, avand contorizare separata fata de celelalte scari, nu au reusit sa fie convingatori in fata juratilor si cereau cu insistenta ca apometrele sa fie verificate metrologic si nu inlocuite, ca adminstratorul sa le sigileze el apometrele si nu o persoana desemnata din asociatie care pretinde 5lei/apometru, fara chitanta si cu clestele asociatiei si ca vor sa stie consumurile generale de la intrarea in scara.
Astept comentariile dumneavoastra.
multumesc.