avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate marinmariana

Activitate marinmariana

Apartamentul a fost achitat in timpul casniciei de sot,deaorece sotia nu avea venituri la data cumpararii imobiluli ,dar erau casatoriti,apoi ulterior la circa 10 ani a gasit servicu ,si sotia ,si au contractat acel credit pentru renovare autoturism si electrocasnice ....
Banii au fost cheltuiti in renovarea apartamentului si achitarea unui autoturism ,si alte aparate electrocasnice in apartament .Toate astea in timpul casniciei.....
Multumesc pentru raspuns ,unul din soti preia cu acceptul bancii derularea creditului,in acest caz ce mai ramine de impartit ? Bunurile din apartament ,sau si din contravaloarea apartamentului ,? De retinut ca imprumutul afost folosit de ambii titulari de credit ...
Buna ziua ,in cadrul unui proces de divort ,mai precis la partaj ,daca imobilul detinut ca si bun comun este ipotecat la banca in urma contractarii unui credit ce urmeaza a fi achitata in max. 10 ani sotul titular de credit iar sotia coplatitor ,ce sanse sunt pentru a urma un partaj ,si care sunt cele mai grave consecinte .
In cadrul desfasurarii unei executarii silite al unui imobil ,daca executorul primeste un inscris oficial din care rezulta suspendarea provizorie a executarii pana la solutionarea irevocabila a unui proces penal avand ca obiect tocmai aceasta executare , ce forme de retragere a publicatiilor de executare este legal sa intocmeasca executorul ?
Răspuns la discuția Litigii de munca
In data de 02-09-2013
Buna ziua ... in cazul unei hotarari intr-un litigiu de munca din care rezulta ca am de primit niste drepturii salariale neachitate la timp .. cum pot proceda pentru a intra in posesie.... pentru ca angajatorul nu le-a achitat la timp ,,dar acum ...multumesc
Buna ziua ,,in data de 30-07-2013 am primit o decizie de la casa judeteana de pensii prin care eram instiintat ,ca in urma unei ordonante mi sa recalculat valoarea punctului de pensie ,si urmeaza sa primesc diferenta din ianuarie 2013...acest fapt nu sa concretizat nici in cursul acestei luni ..va rog daca se paote care este termenul legal de rezolvare si cum pot intra in posesia sumei restante ..... va multumesc
Inca nu sa vandut pentru ca eu personal am fost la executor sa i-mi faca dovada in baza carei hotararii a actionat ,atat timp cat exista una la dosarul de executare ,irevocabila de suspendare , si nici pina acum nu a formulat procesul verbal de retractare ,din care sa rezulte acest aspect ,si nici nu am primit niciun alt inscris de acest gen ,cum era legal ...,si nu cred ca era treaba mea sa stau la biroul executorului sa i-l dirijez , eu am dus hotarari ale instantei pe care era obligat sa le respecte ...
Buna ziua , da a fost din nou scos la vanzare apartamentul ,desi exista o hotarare a tribunalului in care ,, se suspenda pina la solutionarea irevocabila a dosarului in cauza .
Procurorul motiveaza ca aexecutorul a actionat la insistentele creditorului si aflandu-se intr-o eroare cu privire la modul de rezolvare