avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Activitate costinnet

Activitate costinnet

Discuție alee acces
Buna ziua!
Ca sa ajung acasa, folosesc o alee de acces care ma deserveste pe mine si inca 2 proprietari, toti locuind la capatul acestei alei.
In stanga si in dreapta acestei alei sunt alte case. Vecinul din stanga aleii si-a facut o poarta care da in aleea mea, dar acesta mai are o poarta si in strada principala (strada mare, asfaltata); dar pentru ca si-a facut un garaj si o magazie in spatele casei vrea sa foloseasca aleea noastra de acces ca sa nu-si faca drum prin curtea lui. Noi nu suntem de acord.
El are dreptul sa o foloseasca? (aleea invecinandu-se cu proprietatea lui)
Multumesc.
Mentionez ca este o alee ingusta, neasfaltata, neiluminata de primarie.
dar dca vecinii mai au si 5 caini si 3 pisici pe care le adapostesc pe scara? sau care patruleza zilnic prin curtea din care am si eu cota indiviza? daca eu am copii mici care doresc sa se joace in curte si se impiedica de mizeriile lasate de patrupedele vecinilor ce pot face? sau daca unul din cainii "curtii" doarme la mine la usa pe pres? ce pot face? multumesc.
deci eu nu ma pot folosi in nici un fel de spatiul aflat in indiviza, nu? decat daca isi dau acordul toti vecinii, corect? Dar ei isi pot amplasa dulapuri sau alte obiecte (gen sifonier, sarme de rufe etc) fara acordul meu? multumesc
Buna ziua,
locuiesc intr-o casa in care sunt co-proprietar cu primaria. Primaria detine aici mai multe camere pe care le inchiriaza. In actele mele de proprietate, in cazul unui hol comun, este trecut: suprafata utila totala 16mp, suprafata utila in indiviziune 5.30mp. Am amplasat pe acest hol un dulap foarte mare, de 1mx2m=2mp (inalt de h=2m). Unul din chiriasi mi-a facut reclamatie pentru ca-l deranja dulapul. Au venit cei de la Politia locala, au constatat, am primit notificare prin posta: "sa procedez la desfiintarea spatiului de depozitare pentru ca se afla pe suprafata in indiviziune si pentru ca nu am autorizatie de constructie". Intrebarea mea este, pe suprafata mea de 5,30mp ce am voie sa amplasez? Un dulap mai mic? Mai multe dulapuri? Imi trebuie acordul primariei sa pun acolo o masa cu 2 scaune? Cum pot folosi acest spatiu in indiviziune? Pe langa faptul ca 1mp sa zicem este cale de acces si o folosesc pentru trecere. Va multumesc.