Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... alee acces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

alee acces

Buna ziua!
Ca sa ajung acasa, folosesc o alee de acces care ma deserveste pe mine si inca 2 proprietari, toti locuind la capatul acestei alei.
In stanga si in dreapta acestei alei sunt alte case. Vecinul din stanga aleii si-a facut o poarta care da in aleea mea, dar acesta mai are o poarta si in strada principala (strada mare, asfaltata); dar pentru ca si-a facut un garaj si o magazie in spatele casei vrea sa foloseasca aleea noastra de acces ca sa nu-si faca drum prin curtea lui. Noi nu suntem de acord.
El are dreptul sa o foloseasca? (aleea invecinandu-se cu proprietatea lui)
Multumesc.
Mentionez ca este o alee ingusta, neasfaltata, neiluminata de primarie.
costinnet, utilizator
aleea de acces este proprietate publica sau privata?
in primul caz, o poate folosi oricine.
in al doilea, in mod evident, ea apartine proprietarilor.