avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Activitate mihaeladiana

Activitate mihaeladiana

Buna seara,in vara m-am inscris la o scoala postliceala de stat printr-o cunostinta, apoi la sf lunii septembrie m-am inscris la o alta postliceală particulara pentru ca specializarea la care ma inscrisesem prima data nu era ok. Nu am avut timp sa retrag dosarul de la prima scoala , am frecventat cea de a doua școală, Sincer neavand timp am sperat sa ma exmatriculeze astazi am fost sunata de la scoala pe care am frecventat-o ca inca sunt la cealalta si ca am chiar si situatia pe semestrul 1 incheiata. Luni voi merge sa imi retrag dosarul de la prima scoala cat de "nasoala" poate deveni situatia? mulțumesc
Răspuns la discuția Donație Minori!
multumesc, trebuie curator ?

raluk0207 a scris:

Da. Se poate încheia un contract de donație cu uzufruct viager.

Buna seara, se poate dona un imobil de catre părinți copiilor minori ( 3 )cu clauza sa nu ne dea afara din casa pâna murim? Vrem sa facem asta in căzul unui deces prematur al unuia din noi sau vreun divort ! Mulțumesc!
o tanara care are cartea de munca de pe 24 oct 2014 si care urmeaza sa nasca in mai 2015,si care v-a fi parinte singur,beneficiaza de vreun ajutor de la stat in afara de alocatia de 200 ron a copilului?
Discuție DONATIE,
Buna ziua,imi explicati va rog ce inseamna intr-un act de donatie urmatoarele "se doneaza 50 de ari plus curtea si toate constructiile de pe el" in categoria constructii intra si casa? actul de donatie fiind facut mai bine de 20 de ani in urma
buna ziua,daca sotul lucreaza cu carte de munca part time si are salariu de maxim 400ron lunar iar venitul in casa este de 600 ron ceea ce include alocatia copilului de 1 an,ne incadream pentru a primi ajutor social?si ce acte trebuie depuse si unde?va multumesc
Răspuns la discuția CCC pentru tata
multumesc mult
Discuție CCC pentru tata
Buna ziua, eu voi naste in mai 2013 al 2-lea copil, dar sunt casnica nu am lucrat niciodata cu catre de munca dar sotul da, si as dori sa stiu daca el poate beneficia de CCC pentru tata mentionez ca la primul copil nu a cerut concediu.daca se poate ce acte trebuie pt acest concediu.multumesc