avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate Mariana08

Activitate Mariana08

Buna ziua,
In orice societate comerciala este necesara angajarea sau efectuarea de catre un angajat al cursului de cadru tehnic PSI?

Multumesc
Răspuns la discuția Succesiune
Buna ziua,
Am facut apel, am avocat care a inceput sa rada cand a vazut ce explicatii a dat judecatorul la tot ceea ce a cerut el. Dar eu nu inteleg cum se poate face un act notarial pe toata mostenirea, cand sotul supravietuitor nu are in proprietate toata mostenirea si fara ca sa se dezbata succesiunea la care sa participe si celalalt copil. Putea sa faca pe partea lui dar nu pe tot. Notarii nu actioneaza respectand totusi legile. Nu am stiut de acel contract de intretinere. Este exact ca in zicala "Stia tot satul numai eu nu". Acum se doreste de tata sa se revina la cum a fost inainte si a actionat pentru rezilierea contractului in paralel, a doua oara . Nici vorba de intretinere, dar exista contractul. Fara ca sa se specifice in contract ca ii da o suma (300lei) ii trimite prin posta pe care tata o refuza ( are o pensie buna), deci se poate intretine .Cu o mana ii ia din pensie si contul pe care l-a avut la banca pentru cheltuielile de judecata (rezilierea contractului) si cu cealalta ii trimite 300 lei prin posta. Rasu-plansu, e totusi copilul lui. Nu actioneaza decat in spiritul legii nu ca si copil, si pentru strange dovezi mincinoase. Pacat. Mare pacat ca s-a ajuns aici. In ce lege este indicat faptul ca dupa 3 ani se prescrie dreptul de a actiona in judecata pentru succesiune. Eu stiu ca tocmai de aia actionezi in judecata ca sa se dezbata succesiunea. De asemenea in ce lege este prevazut faptul ca nu mai poti interveni asupra contractului de intretinere dupa 3 ani?
Astept raspunsul dvs.
Cu multumiri.
Răspuns la discuția Radiere firma
Si atunci ce fac infiintez una noua dar trebuie sa preiau din activele (mai ales constructia)celeilalte si nu am cum, numai daca o radiez pe cea care o am. Care ar fi pasii de urmat in acest caz?Firma este dizolvata din 2007de catre Registrul Comertului. Nu s-a facut recurs.Nu s-a procedat la numirea lichidatorului, deci trebuie lichidata din oficiu de catreRegistrul Comertului. Si nu s-a facut de atata timp.
Va rog lamuriti-ma. Ce pot sa fac?

Multumesc
Discuție Radiere firma
Am un SRL care apare inactiv la Finante si in dizolvare la Registrul comertului prin actiunea acestuia. Exista un singur asociat. Firma nu mai are datorii la stat doar penalitatile si dobanzile care am inteles ca se vor sterge(in urma unei cereri la Finante). Active sunt inclusiv o constructie si cateva utilaje.
As dori sa incep o alta activitate care nu este trecuta pe vechea firma, trebuie adaugata. Intrebarea mea este care ar fi varianta cea mai buna:
- radiere firma existenta si infiintare una noua
- reactivare firma veche

Va multumesc