avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate Undine

Activitate Undine

Discuție Plante cannabis
Buna ziua, as avea nevoie de sfatul unui avocat in urmatoarea problema - in casa mea au fost gasite in urma unei perchezitii cateva plante de cannanbis. Cantitatea pe care au obtinut-o la laborator a fost de 99 grame thc si de aceea am fost trimis in judecata. Plantele erau cultivate pentru consum personal in scopuri medicale, dupa cum arata si dosarul, si nu s-a mai gasit absolut nimic - plantele nu erau culese, nu existau droguri in casa si nici asupra mea, si nici semne de consum. Am declarat ca le cresteam in scop personal si ca sunt consumator in scopuri medicale ( problemele medicale le voi dovedi in instanta), iar procurorul mi-a spus ca in principiu ar trebui sa primesc maximum cateva luni cu suspendare. Tot acolo mi s-a recomandat sa ma reprezint singur fiindca ar fi de folos cazului meu - avand in vedere ca am colaborat foarte bine cu politia si ca s-a dovedit ca declaratiile mele au fost adevarate in totalitate. Sunt trimis in judecata deci in temeiul art 4 al legii 143/2000 - pentru posesie in scopul consumului personal - din pricina cantitatii si declaratiilor, deoarece plantele erau in stadiu vegetativ (nu erau pregatite pentru consum), nu existau amenajari speciale pentru cresterea acestora, etc - erau cateva plante in ghiveci. Am nevoie de un sfat privind legile pe care ar trebui sa le studiez inainte si alte aspecte legale la care nu ma pricep, mi-ar fi de un extraordinar folos si multumesc in avans oricui ma poate ajuta.