avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 297 soluții astăzi
Forum Activitate OzanaGrl

Activitate OzanaGrl

Buna ziua,

Sper sa ma puteti ajuta si pe mine, macar cu un sfat sau cu o indrumare. Am o problema poate pentru multi banala dar pentru noi nu. Am achizitionat o casa nu de mult, asa mai la tara pentru liniste si pentru "viitorii copii". Supriza dupa 2 luni cu vecinii: intre mine si un vecin este doar un gard (facut de fosta proprietara a casei pe care am achizitionat-o si prin urmare proprietate a noastra), vecinu avand doi caini si noi avand 3 dintre care unul in curte. Nu mica mi-a fost surpriza cand primesc telefon de la alt vecin ca dragii caini a lui vecinu ne-au rupt gardu, ne-au intrat pe proprietate, ne-a muscat cainele si a mai rupt si tarcu de lca caine catre drum. Prin urmare m-am suit in taxi si m-am dus acasa sa imi recuperez cainele de pe strazi.
Primul lucru logic am vorbit cu vecinu sa rezolve problema cum crede de cuvinta (renunta la caini, si tine in lant sau face gardu mai solid). De atunci au trecut vreo 2 saptamani timp in care s-au facut imbunatatiri de mantuiala, cainele lor tot intra la noi si noi nu avem liniste.

Am avut aceeasi discutie cu acest vecin de cel putin 7-8 ori, care nu a avut niciun rezultat, doar promisiuni desarte si replici ca noi suntem devina ca nu e gardu suficient de solid...Am mers si la politie care sustin ca nu au ce sa faca decat sa il roage sa repare gardul, dar ca legal nu au ce sa ii faca (ceea ce nu inteleg de ce, asta nu e distrugere de proprietate?)

Precizez inca o data ca nu am nicio pretentie decat sa ma simt in siguranta eu si familia mea pe propriul meu teren si sa mi se repare gardul.
Intrebarea mea este ce sa fac, cum sa procedez?
Buna ziua,

Am o nelamurire privind legea 70/2015 daca ma puteti ajuta.
Doresc sa cumpar o casa in valoare de 382.500 Ron prin banca
Asta presupune un avans de 15% de 57.375 Ron si restul de 85% de 325.125 Ron va fi transferat de catre banca.

Eu daca dau avansul de 15% ca: numerar 50.000 Ron si restu de 7.375 Ron prin OP sau transfer bancar, iar banca va transfera tot prin banca restul de 85% este in regula sau se considera ca fiind plata fragmentata?

Va intreb pentru ca am primit de la notar o scrisoare de la UNNPR care precizeaza ca:
"Potrivit art.10 din legea Nr. 70/2015, operatiunile de incasari si plati in numerar intre persoane fizice, ca urmare a inceierii unor acte/proceduri notariale, se pot efectua in limita unui plafom de 50.000 Ron/tranzactie, indiferent de numarul partilor, chiar daca acestea sunt soti.

In cazul in care valoarea obligatiei de plata cuprinsa in actul/procedura notariala depaseste suma de 50.0000 ron, iar actul/procedura se realizeaza prin mai multe acte/tranzactii/operatiuni care privesc aceeasi tranzactie/operatiune, suma ce depaseste 50.000 ron se plateste prin instrumente de plata fara numerar. Plata in numerar a acestei diferente este interzisa fiind considerata potrivit art.2, lit.b din legea 70/2015 plata fragmentata.
Cu titlul de exemplu, precizam ca antecontractul de vanzare prin care s-a dat o suma de bani in numerar (cu respectarea plafonului limita de 50.000 ron), este considerat impreuna cu contractul de vanzare, o singura tranzactie.
Daca prin antecontract s-a platit in numerar un avans de 50.000 ron, plata restului de pret prevazuta in contractul de vanzare trebuie facuta exclusiv prin instrumente de palta fara numerar, altfel fiind considerata plata fragmentata."

Va multumesc anticipat.
Buna,

In primul rand multumesc pentru raspuns.
Am inteles ca societate se poate sanctiona, dar eu cum ma pot asigra ca imi voi primi banii cuveniti? Ce pot face sa ma apar si sa ma asigur ca nu voi pierde acea parte din salar?
Buna ziua,

Am avea nevoie de un sfat si o lamurire daca se poate.
Lucrez in cadrul unei companii multinationale care are niste reguli mai "speciale" sa spunem asa.
In contractul de munca salariu nostru este impartit in parte fixa si parte variabila.
Partea variabila este considerat bonus anual si este specificat cum ca regulile de primire acestei sume sunt trecute in Anexa 2. Aceasta anexa nu exista la contract (desi intr-un paragraf precedent se precizeaza ca "Anexa 1 si Anexa 2 sunt parti integrante ale contractului de munca si orice modificari ale acestora trebuiesc atasate la contract").
Am cerut aceasta anexa si mi s-a spus simplu "Nu exista". Pana acum nu au fost probleme la aordarea sumei meritate dar acum aceasta suma va fi acordata in functie de "Aprecierea managerului", fara a fi atasata la contract sau fara a mi se oferi vreo modalitate clara de calcul a acesteia sau de criterii clar definite.
In plus am observat ca mai lipsesc mici detalii gen:data semnarii contractului, nr de inregistrare al CCM-ului (care nu exista nici acesta) samd.

Intrebarea mea: este acest contract valabil? se pot face referiri la contract catre ceva ce nu exista? se poate da aceasta parte variabila fara a defini vreo metoda clara de calcul?

Multumesc anticipat de raspunsuri.
Răspuns la discuția Zile de concediu
Problema este ca angajatorul spune ca NU se vor raporta aceste zile de concediu ramase pe anul curent
Buna ziua,

Am si eu o intrebare daca se poate.
Lucrez la firma x si am dreptul la 21 de zile de concediu anual. Pe anul curent 2012 mi-au mai ramas 5 zile de concediu dintre care doar 2 imi sunt aprobate. Mi s-a spus ca restul de 3 zile de concediu NU pot sa mi le iau, NU mi se vor plati, si nici NU mi se vor raporta pe anul urmator.

Daca puteti sa imi spuneti va rog, din punct de vedere legal ce masuri as putea sa iau in legatura cu acest aspect.

Va multumesc!