avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate pusa_clara

Activitate pusa_clara

Buna ! Va rog sa ma ajutati in privinta urmatoarei probleme.urmeaza sa nasc in luna decembrie la o clinica privata in Arad si nu stiu cum as putea recupera o parte din bani pe care CAS am inteles ca ii deconteaza in cadrul nasterii chiar daca aceasta decurge la clinica privata. Ce acte sunt necesare? Nu stiu unde si la cine sa apelez...nimeni nu te ajuta mai ales cand e vb sa iti dea ceva.va multumesc
Discuție SOMAJ DUPA CCC
Exista posibilitatea intrarii in somaj dupa ccc in conditiile in care am intrat in ccc direct din facultate si beneficez de el 2 ani.va multumesc
BUna ziua.ma numesc Clara si am 24 ani.momentan sunt in concediul de crestere a copilului de 1 an si 2 luni perioaa pentru care am optat fiind de 2 ani.eu beneficiez de icc de pe urma facultatii.intrebare e urmatoarea.vreau un al doilea copil.problema esteca nu stiu cum sa procedez daca in momentul in care nasc voi depasi perioada de 2 ani a primului copil? Pot sa ma angajez cu norma de 2 ore ca sa completez lunile lipsa pana la nasterea celui de-al doilea copil? Problema e ca nu stiu daca se cumuleaza perioada de ccc a primului copil cu perioada in care voi fi angajata 2-3 luni de ex pana la nasterea celui de-al doilea copil
Ok am inteles...mai am o singura nelamurire...indemnizatia de crestere a copilului nu se poate cumula cu somajul pe care il pot primi ca si absolvent al facultatii timp de 6 luni..ori una ori alta nu?...este situatia mai multor colege si vroiam sa stim sigur.Va multumesc
Va multumesc foarte mult..chiar imi faceam griji Nu ar trebui sa am nici o problema pentru ca nu am intrerupt deloc facultatea in toti acesti 5 ani. deci voi primi cei 800 de lei timp de 2 ani daca depun actele inainte de a sustine licenta?dar de exemplu in cazul in care o absolventa nu va promova examenul de licenta va primi aceti bani de crestere a copilului?
Buna ziua, ma numesc Clara,am 23 de ani si sunt studenta in ultimul an la facultatea de Farmacie. Am o intrebare...vreau sa imi clarificati daca se poate problema cu care ma confrunt...sunt insarcinata in 26 saptamani ( 6 luni jumatate) si urmeaza sa nasc la sfarsitul lunii iunie sau inceputul lui iulie iar facultatea se va termina cam tot in aceasta perioada urmand sa sustin examenul de licenta in toamna (septembrie).Vreau sa stiu daca primesc cei 800 de lei timp de 2 ani dupa ce nasc ,nu am intrerupt facultatea deloc in acesti 5 ani.Ce trebuie sa fac sa primesc acei bani?
va multumesc
va multumesc pt raspuns...+deci concluzia este ca voi primi daca ma inscriu imediat dupa absolvire la somaj..ideea e ca eu am lucrat in 2012 dar cu ceva conventie nu contract de munca si am fost la casa de asig sa imi schimb din salariat in student..adica fara venit.ii bine?voi primi cei 800 lei timp de 2 ani?
Buna , ma numesc ,Clara si sunt studenta la zi in anul 5 de studiu la farmacie, vreau sa mentionez ca este an terminal.sunt insarcinata in 2 luni dar frecventez facultatea fara intrerupere de 5 ani,urmeaza sa nasc in jurul datei de 15 iulie iar examenul de licenta va fi dupa data nasterii. Imi puteti spune va rog daca beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului...numai ca mentionez ca eu am si lucrat pe perioada facultatii in diferite locuri de munca pana in anul 2012...dar nu mai lucrez si nici nu voi mai lucra. va multumesc