avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Activitate anonima70

Activitate anonima70

Buna ziua,am o nelamurire poate ma puteti ajuta Familia mea era compusa din:Tata,Mama,Fiu,Fiica.Succesiunea nu a fost dezbatuta nici dupa Tata nici dupa Fiu.Masa succesorala o reprezinta un imobil (o casa),care a fost cumparata de ambii parinti,ambii figurand pe acte.
Tata a decedat in 2004,ramanand Mama Fiul si Fiica.
Fiul a decedat in 2016,ramanand Mama si Fiica,din casatoria lui nu au avut copii.
Mama a decedat in 2023.
M-am prezentat la notar ptr.dezbaterea auccesiunii,d-na notar spunand ca 1/4 reprezinta partea Mamei si 3/4 revin copiilor.Ce nu inteleg eu,daca mama de la inceput avea 1/2 din casa cum acum se calculeaza doar 1/4.Citind despre partaj mie mi-ar fi logic asa 1/2 a Mamei la care se adauga 1/4din partea Tatei,restul ramanand la Fiu si Fiica(3/4)si partea Fiului se imparte intre sotie Mama si sora.Va rog sa ma lamuriti cu partile,caci nu vreau sa semnez ptr.o parte mai mica decat ceea ce se cuvine,cumnata mea pretinzand si parte ce nu i se cuvine.Multumesc de raspuns
Buna ziua, in 19.02.2020, cainele meu a fost ucis cu intentie. Am depus plangere la politie, am atasat scrisoarea medicala in care scrie clar cainele a decedat in urma intoxicarii. Am dus la analiza oasele cu care era otravit, oasele fiind stropite cu substanta verzuie, analiza care nu a iesit concret(deoarece la noi se fac doar 2 analize), dar nu a exclus ca sa fie substante toxice. Fiind vorba de un loc unde doar o singura familie are acces il banuiesc pe vecinul meu, care am si specificat la depunerea plangerii. Am cerut si verbal si telefonic la politie sa vina la identificarea locului faptei sa se vada ca altcineva nu avea acces la caine,ceea ce nu s-a facut nici pana in ziua de azi. Dupa nenumarate emailuri pe care desigur nu am primit raspuns clar ce a facut politia ptr. a identifica faptasul a ajuns dosarul la instanta, cu obiectul dosarului:confirmare renuntare urmarire penala. Este specificat ca pot sa fiu asistata de un avocat desemnat din oficiu. Intrebarea mea este:nu doresc ca sa se incheie dosarul cu autor neidentificat, doresc ca faptasul sa fie pedepsit. Sunt dispusa si sa angajez un avocat dar asi vrea sa stiu daca merita.Vreau sa castige dreptatea, ce ma sfatuiti sa fac. Mentionez acces la dosar nu am avut, am cerut sa mi se arate plansa foto, care desigur nu este,am cerut sa mi se comunice ce demersuri au facut ptr. identificarea faptasului? politia inafara sa cheme la audieri vecinul cred ca nimic nu a facut. Va multumesc de raspuns, cu stima,
Buna ziua, va rog sa ma ajutati, tatal meu a decedat in 2004,ramanand mostenitori mama, fratele meu si eu. Fratele meu a decedat in 2016,in urma unui tragic eveniment. Asi dori sa fac dezbatetea succesoriala, dar cumnata mea care sta in Ungaria nu vrea sa vina la dezbatere pe motiv ca nu are bani. Am fost la 2 notari dar nici unul nu vrea sa dezbata succesiunea fara cumnata. Ce pot sa fac ca sa o pot dezbate? Apeland la instanta trebuie sa apelez la serviciile unui avocat care ptr. mine este foarte costisitor luand in considerare ca dupa tata avem 17 ani de platit impozitul la stat ptr. ca nu a fost dezbatuta succesiunea. Certificat de deces al fratelui meu nu am, este la cumnata.Asa simt ca cumnata ma obliga intr-o situatie deloc placuta financiar, pe langa costuri mai am de platit si un avocat. Cum asi putea obiga cumnata sa vina la dezbatere ca macar onorariul avocatului sa nu trebuiasca sa platesc?
Buna seara,vecinul meu si-a construit o cladire care il foloseste ca atelier de prestari servicii in capatul gradinii mele,fara acordul meu si fara a respecta cei 60cm de la linia de hotar,asta neajungand a schimbat gardul mutand spre noi micsorand terenul nostru,dupa care a mai facut o constructie cu 3 pereti si acoperis denumit loc de fript gratare,tot nerespectand limita de hotar.Ce pot sa fac?nu cred va ar avea autorizatie ptr.asa ceva?pot cere sa demoleze cladirile si sa refaca gardul dupa masuratori topografice?Unde sa incep?Va multumesc de raspuns,cu toata stima,
Buna seara,pana in octombrie 2018 am avut o firma,la care am suspendat activitatea.Dupa suspendarea activitatii am depus la Anaf declaratia unica rectificativa pe anul respectiv.Mai e nevoie sa il depun si online?Va multumesc de raspuns,
Buna ziua,am o nelamueire:barbatul meu din prima casatorie are un copil,in urma divortului a fost obligat la plata pensiei alimentare pana la varsta de 18 ani.El a continuat sa ii trimita bani si in timpul facultatii.Copilul a terminat facultatea acum va incepe a doua facultate.Si in timpul celei de-al doilea facultati e obligat sa plateasca?
Buna seara,nu stiu cum sa procedez in cazul in care tatal meu a decedat acum 13ani,dezbaterea de mostenire nu a fost facuta,fratele meu a decedat acum 2ani,(el era cetatean ungar)nu am doar o copie dupa certificatul de deces,si sotia lui nu mai vrea sa tina legatura cu noi nu stim nimic despre ea.Mama mea vrea ca casa parinteasca sa fie trecuta pe numele meu ca ea sa poata muri linistita ca viata mea va fi in siguranta.Unde sa apelam?ce acte avem nevoie?si prin ce procedeu?
Buna ziua,va rog sa-mi spuneti pe cat timp retro se poate recupera pensia alimentara neachitata si unde,la ce organ sa ma adresez?Va multumesc de raspuns,
Buna ziua,am o nelamurire va rog sa ma ajutati.Dupa divort tatal copilului a fost obligat la plata pensiei alimentare pana la varsta de 26 de ani intru-cat copilul era la facultate.Dupa al doilea an de studiu si-a intrerupt studiile pe un an de zile dupa care si-a continuat.Itrebarea mea este ca pe perioada de intrerupere a studiilor copilului nu i se cuvine pensia alimentara?si pe perioada vacantelor?Va multumesc de raspuns,
Răspuns la discuția Recuperare pensie alimentara
Multumesc pentru raspuns.Unde pot sa ma adresez cu notificare sau cu plangere?
Multumesc pentru raspuns.La o executare silita cum se procedeaza?Unde si ce acte trebuie sa depun?