Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua,am o nelamurire poate ma puteti ajuta ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua,am o nelamurire poate ma puteti ajuta Familia mea era ...

Buna ziua,am o nelamurire poate ma puteti ajuta Familia mea era compusa din:Tata,Mama,Fiu,Fiica.Succesiunea nu a fost dezbatuta nici dupa Tata nici dupa Fiu.Masa succesorala o reprezinta un imobil (o casa),care a fost cumparata de ambii parinti,ambii figurand pe acte.
Tata a decedat in 2004,ramanand Mama Fiul si Fiica.
Fiul a decedat in 2016,ramanand Mama si Fiica,din casatoria lui nu au avut copii.
Mama a decedat in 2023.
M-am prezentat la notar ptr.dezbaterea auccesiunii,d-na notar spunand ca 1/4 reprezinta partea Mamei si 3/4 revin copiilor.Ce nu inteleg eu,daca mama de la inceput avea 1/2 din casa cum acum se calculeaza doar 1/4.Citind despre partaj mie mi-ar fi logic asa 1/2 a Mamei la care se adauga 1/4din partea Tatei,restul ramanand la Fiu si Fiica(3/4)si partea Fiului se imparte intre sotie Mama si sora.Va rog sa ma lamuriti cu partile,caci nu vreau sa semnez ptr.o parte mai mica decat ceea ce se cuvine,cumnata mea pretinzand si parte ce nu i se cuvine.Multumesc de raspuns
Cota legala a soțului supraviețuitor (a mamei) este de 1/4 din masa succesorala.
Și care e masa succesorala?
Jumătatea tatălui din imobil
Așadar, mama are 1/4 din 1/2, adică 1/8.
La 1/8 se adaugă jumatatea mamei.
1/8 + 1/2= 5/8.

Dvs și fratele aveți împreună 3/4. Tot din jumatatea tatălui. Adică 3/8.
Împărțit la 2 copii = 3/16 fiecare.

Decedează fratele. Masa succesorala dupa frate consta în cota de mai sus, de 3/16, care se împarte între:
- soția fratelui 1/3 (din 3/16 = 3/48)
Iar 2/3 se împart între:
- mama 1/4 (din 2/3= 2/12. Din 3/16 = 6/192
- dvs 3/4 (din 2/3 = 6/12. Din 3/16 = 18/192

Mama va avea 1/8 (de la tata) + 1/2 (jumatatea ei) + 6/192 (de la frate) = 126/192
Care vor fi moșteniți integral de dvs.

Dvs veți avea:
3/16 (de la tata) + 18/192 (de la frate) + 126/192 (de la mama) = 180/192

Cumnata va avea 3/48 (de mai sus). Sau, adus la același numitor 12/192.

raluk0207, utilizator