avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate standan54

Activitate standan54

Buna ziua,
Dețin o adeverința de la o primărie din jud. Dâmbovița, in care este specificat ca "as deține" niște terenuri agricole si un teren intravilan (moștenite de la tatăl meu). Nu dețin TITLUL DE PROPRIETATE. Am fost contact de cineva de la primărie precum ca ar vrea sa cumpere terenul intravilan cu un precontract si chitanța de mana (curios, nu ?). Pe adeverința este trecut ca as deține aceste terenuri împreuna cu un var, chipurile așa ar fii trecut in registrul agricol din respectiva localitate(nu am avut acces sa vad acest lucru). Am înscrisuri (cu nr. de înregistrare de la primărie din 1994) de la tatăl meu care dovedesc ca acele terenuri ar fii fost primite de tatăl lui in urma războiului din 1918. Aceste terenuri sunt revendicate in acelaşi timp si de varul meu, ca vezi D-ne. așa este trecut in adeverința eliberata de primărie in 1994.
Întrebarea mea este următoarea : pot sa vând terenurile inclusiv cel intravilan (de care se interesează acum un angajat al primăriei, așa dintr-odată) atâta timp cat nu am TITLUL DE PROPRIETATE , si atâta timp cat nu am deschis succesiunea in urma decesului tatălui meu pentru aceste terenuri si tot atata timp cat nu am făcut ieșirea din indiviziune (cred ca așa se cheamă atunci când ar fii doi proprietari pe aceleași terenuri).
Mulțumesc anticipat,
Daniel Stan
PS : Ieșirea din indiviziune se poate face si prin act notarial.
Răspuns la discuția Iesirea din indiviziune
Buna ziua,
Dețin o adeverința de la o primărie din jud. Dâmbovița, in care este specificat ca "as deține" niște terenuri agricole si un teren intravilan (moștenite de la tatăl meu). Nu dețin TITLUL DE PROPRIETATE. Am fost contact de cineva de la primărie precum ca ar vrea sa cumpere terenul intravilan cu un precontract si chitanța de mana (curios, nu ?). Pe adeverința este trecut ca as deține aceste terenuri împreuna cu un var, chipurile așa ar fii trecut in registrul agricol din respectiva localitate(nu am avut acces sa vad acest lucru). Am înscrisuri (cu nr. de înregistrare de la primărie din 1994) de la tatăl meu care dovedesc ca acele terenuri ar fii fost primite de tatăl lui in urma războiului din 1918. Aceste terenuri sunt revendicate in acelaşi timp si de varul meu, ca vezi D-ne. așa este trecut in adeverința eliberata de primărie in 1994.
Întrebarea mea este următoarea : pot sa vând terenurile inclusiv cel intravilan (de care se interesează acum un angajat al primăriei, așa dintr-odată) atâta timp cat nu am TITLUL DE PROPRIETATE , si atâta timp cat nu am deschis succesiunea in urma decesului tatălui meu pentru aceste terenuri si tot atata timp cat nu am făcut ieșirea din indiviziune (cred ca așa se cheamă atunci când ar fii doi proprietari pe aceleași terenuri).
Mulțumesc anticipat,
Daniel Stan
PS : Ieșirea din indiviziune se poate face si prin act notarial.
Pot sa vând un teren intravilan la care nu am TITLUL DE PROPRIETATE ci doar o adeverință de la primărie în care este trecut terenul respectiv plus alte terenuri agricole . Vreau sa mai menționez faptul ca respectivele terenuri ar fii deținute cu un var. Ce ar trebui sa fac eu, personal pentru a obține TITLUL DE PROPRIETATE în ideea ca vreau sa VAND ?
Mulțumesc anticipat
Succesiune
De curând a decedat tatăl meu. Detine niște parcele de teren la țara pentru care nu are titlul de proprietate ci doar o adresa cu ce terenuri deține dar de care nu a beneficiat în niciun fel. A fost veteran de război și nu a plătit impozit cf. Lege 44/1994 dar de terenurile respective a profitat un nepot care locuiește în zona, Acum în calitate de moștenitor legal vreau sa deschid succesiunea, și din ce am înțeles am nevoie la notariat de titlurile de proprietate pe care primăria din zona respectiva a tot evitat din anul 1991 sa emită titlurile de proprietate. Ce ar trebui sa fac pentru obținerea titlurilor de proprietate ? La notariat trebuie sa am titlurile de proprietate atât pe terenuri cât și pentru apartament pentru deschiderea succesiunii?
Mulțumesc anticipat
Nu este pensie anticipata daca implinesc 65 de ani in martie. Este pensie la limta de varsta.
In luna martie pot ieși la pensie la limita de vârstă , perioada de cotizare de 43 ani de munca se încheie în decembrie 2019 (născut 1954). Acum am un contract de munca pe perioada determinata (un an) care expira în septembrie 2019. Întrebarea mea este următoarea : pot sa depun dosarul pentru pensionare la sfârșitul lunii martie 2019 și în același timp sa lucrez în baza contractului care îl am pana la expirare in septembrie 2019 ? Sau, trebuie întrerupt contractul actual pentru o o scurta perioada de timp (ex. : 7 zile) și întocmit un alt contract de munca pe perioada determinata ? Idee este, sincer, de a mai câștiga ceva bani prin cumulare de pensie cu salariu, și asta pentru ca : 1- pentru a câștiga niște bani in plus si 2- pentru ca este necesara prezenta mea la locul de munca actual. Mulțumesc anticipat.
Buna ziua, si multumesc foarte mult. As vrea sa fac niste precizari : 1) Cererea debitorului intocmita cnf. art 66 din Legea 85/2014 (cred ca se refera la insolventa simplificata). 2) In sedinta din 04. 09.2018 completul a fixat niste termene limita de depunere de catre creditori a solicitarilor acestora, printre care si termenul pentru inregistrare a cereririi de admitere a creantelor asupra averii debitorului (16.10.2018), de asemenea a desemnat Administratorul Judiciar provizoriu care sa faca demersurile conform legii (in 60 zile sa faca inventarierea bunurilor debitorului si sa le depuna la dosar). Cererea catre Tribunal ,la judecatorul sindic, este un formular tip ? Multumesc inca odata pentru amabilitate.
Am initiat toate demersurile in vederea recuperarii salarilor restante. Procesul l-am castigat dar nu am primit banii. Am angajat un executor judecatoresc. Acum firma care este datoare cu salariile mele restante a inaintat actiune pentru insolventa (faliment eventual). A fost stabilit prin hotarare judecatoreasca Administratorul judiciar provizoriu care se va ocupa cu deschiderea procedurii impotriva firmei debitoare. Intrebarea mea este: ce trebuie sa intreprind pentru a figura pe lista Administratorului judiciar in vederea recuperarii creantei de la debitor. Pentru inaintarea actiunii procesului de insolventa firma , a nominalizat firmele creditoare (1 banca si 2 firme) ,dar pe lista respectiva eu nu figurez ca persoana fizica cu toate ca exista o hotarare judecatoreasca in acest sens. De asemenea, executorul judecatoresc mi-a spus ca actiunea lui ar inceta in momentul in care firma isi declara insolventa. Cum adica ? eu am platit onorariul si acum sunt trimis sa ma descurc singur? Va rog sa scuzati termenii care nu sunt de specialitate. Multumesc anticipat.
Angajatorul nu mi-a platit salariul timp de 3 luni si nici contributiile catre bugetul de stat; l-am dat in judecata si judecatorul a dat sentinta in favoarea mea; au expirat cele 10 zile de la comunicarea hotararii timp in care se putea face apel din partea paratului ( ce apel sa faca daca este in culpa) ... am facut cerere de legalizare a hotararii judecatoresti pentru a continua actiunea pana la recuperarea salariilor si dovada ca a achitat obligatiile catre bugetul de stat pe perioada cat am fost angajat la aceasta firma neserioasa (ca sa nu spun altfel). Ce ar trebui sa mai intreprind pentru a-mi primii banii munciti? Nu ma intereseaza ca angajatorul sa faca puscarie. Care sunt optiunile mele pentru a primi salariile restante si dovada ca a achitat darile catre stat atata timp cat am fost angajat la ei? Mentionez ca am 63 ani , ma apropii de pensie si nu vreau sa pierd lunile lucrate la ei . Poate fi executat silit angajatorul ?Daca da, cam care ar fi demersurile de urmat? Multumesc anticipat.