avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate Popescu2012

Activitate Popescu2012

Cerere de recuzare la Curtea de apel anulată ca netimbrata.

Cale de atac!?
Vă mulțumesc foarte mult pentru răspunsul prompt. Am înțeles acum ce e semnătura electronică simplă sau extinsă.

Tot nu înțeleg

"cum se poate include în cerere o Semnătură ce poate fi aplicata pe pe un înscris scanat!!?"

La ce se refera această sintagma, și cum se poate realiza aceasta!? Se referă oare la semnatura electronică extinsă, sau la altceva!?

Mulțumesc anticipat pentru răspuns și sprijin acordat.
Răspuns la discuția Ce este asta!?
Unde scrie în legea menționată sau în altă lege că este :

"C) este o cerere semnată de petent, scanata și trimisă pe calea poștei electronice"!?
Popescu
Str Kukuietii din deal
Oraș, cod postal, etc

Către Tribunalul B

Subsemnatul, cu date de contact la email xyz@gmail.ro solicit prin prezenta anularea, constatarea, etc.

Semnătură în format electronic


ce este asta ce am trimis acum prin email la instanță, la tribunal B semnat în format electronic și citești în acest moment!?

A) Este o cerere ce îndeplinește condițiile de forma ale expedierii cererii prin posta electronica!?
B) este o cerere care include și semnatura care poate fi aplicata pe un înscris și transmis prin poștă electronică!?
C) este o cerere semnată de petent, scanata și trimisă pe calea poștei electronice
D) altceva!?
E) cum crezi că poate cataloga instanta acest înscris!? A, b, c, d!?

Cu respect și considerație pentru răspuns acordat

Popescu "Semnătură în format electronic "


1. Ce este "Semnătură electronică extinsă" , și cum se asociază aceasta!?
2. Ce este "dispozitiv securizat de creare a semnăturii"?
3. Cum se îndeplinește condițiile de forma ale expedierii cererii prin posta electronica!?
4. Ce înseamnă concret și cum se poate include o Semnătură ce poate fi aplicata pe pe un înscris scanat!!?

-Editat de admin: topicuri unite-
Decanul baroului are obligaţia de a comunica şi beneficiarului ajutorului public judiciar numele avocatului desemnat. Beneficiarul ajutorului public judiciar poate solicita el însuşi desemnarea unui anumit avocat, cu consimţământul acestuia, în condiţiile legii."


Ce înseamnă oare prima frază!? Și dacă decanul nu își îndeplinește obligația ce o are, ce cale de atac are beneficiarul ajutorului public judiciar!?

Rog pentru temei juridic în acest sens

Mulțumesc anticipat pentru răspuns și sprijin acordat
Vechiul cod de procedura civila, noul cod de procedura civila, comunicare, căi de atac, taxe.


Am pe rol o cauză (contestație în anulare) înregistrată în 2015

Întrebări: ce se aplică după noul-cod-de-procedura-civila și ce se aplică după vechiul cod de procedura civila!?



A. S-a amânat potrivit noului cod de procedura civila, respectiv potrivit art. 396 alin. 2 C.proc.civ., datorită faptului că am depus o cerere de recuzare

B. Recuzarea se formulează potrivit noului sau vechiului cod de procedura civila!?

C. A sunat grefiera de ședință și a zis ca trebuie să plătesc 4 RON pentru cererea de recuzare sub sancţiunea anularii cererii.

C1. . Nota telefonica se considera comunicare!? Unde scrie în vechiul cod de procedura civila că nota telefonică se considera comunicare!? Rog articol, temei juridic în acest sens.

C.2 ce să înțeleg din asta!? .. Deci, concluzii : vă suna grefiera de ședință pe noul cod și va spune pe noul cod ca trebuie să plătesc după vechiul cod o taxă de 4 lei pentru cererea de recuzare făcută după noul cod, ce se referă doar la chestiuni săvârșite după noul cod!?

Am înțeles bine!?

D. Deci, la ce se aplică vechiul cod de procedura civila!? La, taxe, la cai de atac, la comunicare!? Si atunci, de ce se amana potrivit noului cod de procedura civila și soluția amânării se pune la dispoziția partilor prin grefa instanţei, tot potrivit noului cod de procedura civila!?

Va mulțumesc anticipat pentru ajutor și răspunsuri.

Potrivit

Art. 450

Suspendarea executării provizorii

(1) Suspendarea executării provizorii va putea fi solicitată fie prin cererea de apel, fie distinct în tot cursul judecăţii în apel.



CAPITOLUL II
Procedura de evacuare

Art. 1044

Suspendarea executării

(1) Executarea hotărârii de evacuare nu va putea fi suspendată



Repet :

Art. 450

Suspendarea executării provizorii

(1) Suspendarea executării provizorii va putea fi solicitată fie prin cererea de apel, fie distinct în tot cursul judecăţii în apel.

(2) Cererea se va depune la prima instanţă sau, după caz, la instanţa de apel. În această din urmă situaţie, la cerere se va alătura o copie legalizată a dispozitivului hotărârii.

(3) Cererea de suspendare se va judeca de către instanţa de apel. Dispoziţiile art. 718 alin. (6) sunt aplicabile.

(4) Suspendarea va putea fi încuviinţată numai cu plata unei cauţiuni al cărei cuantum va fi stabilit de instanţă în condiţiile art. 718 alin. (2) şi (3).

(5) Până la soluţionarea cererii de suspendare, aceasta va putea fi încuviinţată provizoriu, prin ordonanţă preşedinţială, chiar înainte de sosirea dosarului, cu respectarea cerinţei prevăzute la alin. (4).



Întrebare, clarificare : dacă executarea hotărârii de evacuare nu poate fi suspendate, dar, suspendarea executării provizorii va putea fi solicitată fie prin cererea de apel fie separat în tot cursul judecăţii în apel, împreună cu copia după dispozitivul hotărârii, înainte de solicitarea părții adverse de punere în executare a hotărârii menționate, ce sens mai au toate articolele și acțiunile astea!?



Rog clarificare în acest sens.... Ceva nu se leagă (una cu alta)

Mulțumesc anticipat pentru ajutor și răspunsuri acordate...





@DAN POPESCU

1. nici dacă demonstrezi clar și limpede (adică întemeiat) reaua-intentie /voința (întemeiată) manifestata de judecător /instanța, nici atunci nu sunt elemente care nasc in mod intemeiat indoieli cu privire la impartialitatea sa!?

Și la aprecierea dacă a acționat cu rea intenție sunt loc de interpretări!? ( exemplul C)

2. Atunci ce mai poate fi "Daca nu a solutionat cererea de ajutor public judiciar (nici nu a admis, nici nu a respins)!? O simplă omitere /eroare!? (exemplu I)
Comunicare hotărâre fără parte integrantă

În sentința nr... Scrie astfel :

"Dezbaterile asupra fondului cauzei au avut loc în ședința publică din 05.05.2017, fiind consemnate în încheierea de ședință de la acea dată, parte integrantă din prezenta"

Întrebare : nu este normal și echitabil, să comunice și partea integrantă, pentru a putea face motivarea și funcție de partea integrantă!?

Asta e ca și cum v-aș da o bancnota de 200 RON fără partea integrantă "2".... ,păi, asta e o bancnota nulă, întrucât scrie pe ce v-am dat "00", deoarece partea integrantă "2" este la subsemnatul..

Sugestii, propuneri : (!?)

A. Cerere de comunicare și a părții integrante!?
B. Cerere de constatare a nulităţii actelor procedurale de comunicare, întrucât nu s-a comunicat și partea integrantă!?
C. După părerea mea este și rea credință, respectiv motiv de recuzare - impartialitate, deoarece este ca și cum v-aș da o bancnota de 200 RON fără partea integrantă "2".... ,păi, asta e o bancnota nulă, întrucât scrie pe ce v-am dat "00", deoarece partea integrantă "2" este la subsemnatul..,,, adică fa matale motivarea funcție de ce ți - am trimis ,adică pardon, funcție și de ce nu ți - am trimis, adică funcție de ce ți-am comunicat și funcție de ce nu ți-am comunicat. acum ai înțeles!?

Aștept sugestii, păreri și opinii în acest sens.

Va mulțumesc pentru sprijin și ajutor acordat.