avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Activitate alissa1983

Activitate alissa1983

multumesc inca o data pt bunavointa a dvs. sa va dea dumnezeu sanatate!
asta imi si doresc sa imi platesc concediul medical de la data reintrarii in somaj.
ceea ce ma ingrijora si nu stiam cum sta situatia , daca puteam sa reintru in somaj (sa fac cererea) avand in vedere ca eu sunt internata. dar m ati lamurit ca se poate.
multumesc pt raspuns.
dr doar vineri sau luni imi poate face externarea.
maine voi merge la AJOFM (astzi este ultima zi de cic ) sa fac cererea de reintrare in somaj si instiintarea ca sunt internata din data de.......
este posibil ca eu fiind inetrnata cu data de 17 sa primesc concediul medical incepand cu data de 20.02? intreb asta pt ca ati spus ca fiind in CIC nu pot beneficia de concediu medical
Va multumesc inca o data.
Internarea a fost facuta deja cu data de ieri, 17 febr.
Ma gandeam daca nu eventual sa fac cererea de reincepere de vineri, dupa externare si atunci duc si concediul medical. Dar sa nu fie problema cu cele 3 zile in care sunt neasigurata....sau sa rog dr sa imi faca externarea de maine si atunci pot intra in medical a doua zi dupa ce face copilul 2 ani....
Cred ca varianta 2 ar fi cea mai simpla, nu?
Va multumesc
multumesc pt promptitudine. da, stiu ca se suspenda somajul dar la mine problema este ca eu sunt deja internata si inca sunt in cic de miercuri 20 ar trebui sa fac cererea de a reintra in somaj si nu stiam daca pot face cererea eu fiind internata. am vorbit cu inspectorul iar el a spus ca nu se poate sa reintru in somaj daca sunt internata ca asta inseamna ca nu am concediu initial !! si ca tine de cei de la servicii sociale de unde imi primesc indemnizatia de cresterea copilului....
deci eu merg maine (ultima zi de cic) sau miercuri sa fac cererea??? trebuie sa mentionez in cerere ca sunt internata sau cum??? ca, concediul medical il voi primi de vineri sau sambata...
multumesc.

inca 2 intrebari: concediul primit din spital trebuie stampilat de dr de fam? daca eu sunt internata pana vineri banuiescca atunci primesc si concediul pt internare si cel in continuare atunci cum ramane cu cele 24 de ore timp in care trebuie predat?
va rog frumos daca imi puteti da un raspuns de specialitate cat mai urgent....
situatia este in felul urmator: maine (19 febr) este ultima zi de CIC, din data de 20 febr pot reintra in somaj, mai am 2 saptamani. de ieri (duminica 17 febr) sunt internata in spital pt aceasta saptamana.
cum sa procedez???
pot face cererea de reintrare in somaj daca eu sunt internata?
va multumesc frumos.
buna ziua
as dori un sfat de la dvs.
sunt in cic cu al 2 -lea copil care o sa se incheie pe data de 19 februarie 2013. am intrat in CIC din somaj. inainte de a intra in somaj am lucrat 2 luni revenita din CIC1 apoi mi s a desfintat postul.
cand am intrat in cic 2 mi-au mai ramas 10 zile de somaj.
avand in vedere ca de cateva luni caut un loc de munca si nu am gasit , ma vad nevoita sa ma reintorc in acest "mini" somaj :)
intrebarile mele sunt:
1. cand trebuie sa ma prezint la AJOFM pt a face cererea de continuare a somajului, in data de 20 febr??
2. mai trebuiesc si alte acte?
3. in conditiile in care cat am fost in somaj am beneficiat de concediu medical 2 luni acum ,aceste 10 zile le mai pot prelungi prin somaj?
4. daca as gasi sa ma angajez pe o perioada determinata , la finele aceste perioade pot beneficia de un nou somaj? cat timp trebuie sa fie perioada lucrata?
5. as avea o alta varianta (in conditiile in care nu imi gasesc de lucru) pt a putea fi asigurata la sanatate??
multumesc frumos.