avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate perjaecaterina

Activitate perjaecaterina

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Apartamentele ( 4 ) de la parterul blocului au fiecare o terasa de 40 m2 care nu le influienteaza cota -parte indiviza . In manualul d-lui Opaina am citit ca balcoanele si terasele nu fac parte din suprafata utila , de unde si nedumerirea mea (profana) . In luna August vecinii mei au platit cca.200 ron , eu 522 .
La calcularea cotei indivize nu se ia in calcul numai suprafata utila a apartamentului ?
Multumesc mult pentru promptitudine .M-am interest si revin cu amanunte .De la parter la etajul 10 toate apartamentele pe linie au cota parte 0,67% pentru suptafata utila 85,7m2 ,la aceeasi suprafata utila ,eu etajul 6 (cu terasa de 115,74 m2 ) am cota indiviza 1,44% .Daca suprafata utila este aceeasi , cota de intretinere pentru proprietatea comuna nu ar trebui sa fie egala ? Sunt in bloc apartamente de 5 camere , si penthouse duplex - 2 livinguri si 4 dormitoare si tot eu la 3 camere ( 85,75 m2 ) am cea mai mare cota. Ce este de facut ?
Buna seara . Ma confrunt cu o situatie ce doresc sa o supun atentiei dvs.pentru un raspuns competent. Conform contractului de vanzare-cumparare apartamentul ( 3 camere constructie 2010 ) are o suprafata utila de 85,75 m2, terasa de 115,74m2 si doua balcoane a 3,10m fiecare duc la suprafata totala de 207,69m , parcarea la subsol 20,05m2 si boxa 5,97 m . Am cota parte indiviza de proprietate = 1,44% ,dubla fata de ap. identice pe tronsonul de 11 etaje . Va rog sa-mi spuneti care este cota indiviza corecta si cum obtin recalcularea ei. Multumesc mult pentru ajutorul acordat.